Шефът на Агенция “Пътна инфраструктура” Лазар Лазаров заяви, че пътният възел “Белокопитово” е по-добър вариант от кръстовище тип обикновена детелина, защото по този начин не се намалява скоростта на движение от Русе за Варна и от София за Варна.
”Ако идват от София, има, разбира се, още на Велико Търново връзка по първокласния път 1-5 с Русе, ако са на Търговище – по второкласния път 2-49 до Разград, но дори да има някакви шофьори, които по незнайни за мен причини дойдат в тези посоки, търсят направление Русе, те могат да ползват – ето, слизат от връзката за Шумен , тук има отделен обособен шлюз, който независимо, че в момента прилича на обратен завой, той реално е част от детелината, която го вкарва във шлюза с разделителна ивица за Русе и оттук вече с набираща скорост си отиват за Русе съвсем спокойно”. Това заяви Лазаров пред БНТ и отвърна на критиките, че пътен възел “Белокопитово” бил лош, с думите, че е напълно функционален пътен възел, който има всички връзки от всички посоки за всички посоки.
Шефът на пътната агенция обясни още, че е аналогична алтернативата и от Шумен за Варна. Лазаров допълни, че пътният възел е мислен и занапред, когато ще бъдат включени и автомагистралите София – Варна и Русе – Варна.
”Няма как да подчиним едно от тези направления и примерно от 140 да го вкараме на 30 км., каквото е изискването, особено, ако има тежкотоварни камиони, при маневрирането в ушите на детелината. И заради това са направени такива връзки, ако намаляват, то да е с минимална скорост влизащите от Русе за Варна и тези, които вървят от София за Варна, така че по никакъв начин да няма подчиненост на тези 2 трасета”, сопълни Лазаров.
Този тип детелини се наричат “диамант” или свободни. Което е нещо ново за държавата, каза още Лазар Лазаров.
По повод критиките в социалните мрежи за пътното съоръжение от АПИ обясниха, че друго преимущество на възела е, че завоят наляво за включване в движението е сведен до 180 градуса, докато при “детелините” има 270-градусов завой, за да се отиде наляво.