Продължава кампанията на Комисията за защита на потребителите за контролна дейност на небанкови финансови институции – дружества за бързи кредити. Поредната кампания на КЗП е насочена към защита на икономическите интереси на потребителите, а именно – установяване спазването на Закона за потребителския кредит (ЗПК), включително и по отношение законосъобразността на събираните такси при предсрочно погасяване или отказ от договори за кредит, като при възникнали основателни съмнения се събират доказателства за прилагането на нелоялни търговски практики съгласно изискванията на Закона за защита на потребителите (ЗЗП).
Още: НОИ: Над 4600 души получават 3 400 лв. пенсия
Още: Централни хали е обявена за „Сграда на годината“
Още: Бързите кредити се целят в уязвими групи потребители
Има ли преддоговорна информация
Проверките се извършват в офиси и по документи на небанкови финансови институции и са относно спазване изискванията за предоставяне от кредитора или кредитния посредник на преддоговорна информация под формата на „Стандартен европейски формуляр“ (СЕФ); установяване дали задължително условие за отпускане на потребителски кредит е осигуряване на обезпечение – поръчителство или банкова гаранция, както и за посочване в СЕФ на изисканото обезпечение, както и размер на неустойка при неосигуряване на изисканите обезпечения; проверяват се и договори с изцяло предсрочно погасени суми по тях, договори с частично погасени суми или такива с упражнено право на отказ от сключен договор за кредит съгласно чл.29 от ЗПК.
Още: Проверяват компаниите за бързи кредити в цялата страна
Още: За всеки втори мъж в България изнасилените жени преувеличават или си измислят (СНИМКИ)
Още: Темата за приобщаването – през погледа на бизнеса и изкуството
В периода от 01.06.2023 г. до 15.09.2023 г. по кампанията са извършени 88 инспекции на 61 дружества от небанковия финансов сектор. В хода на проверките са констатирани 88 нарушения на ЗПК и ЗЗП, от които 16 със съмнения за прилагане на нелоялни търговски практики. В резултат на извършените проверки към дата 15.09.2023 г. са съставени 63 броя актове за установени административни нарушения (АУАН), издадени са 7 наказателни постановления (НП) и са сключени 5 Споразумения съгласно чл.58г от ЗАНН.
Ето какви са нарушенията
Нарушенията най-често се изразяват в непредоставяне на предварителна информация в определената форма на СЕФ; изискано заплащане на такси и комисионни, свързани с действия по усвояване и управление на кредита; липса на изискуеми реквизити в договори, други. Към настоящия момент проверките продължават, като за установените нарушения в хода на проверките предстои съставяне на актове за установяване на административни нарушения и съответно образуване на административно-наказателни производства.
Още: Каква е била 2024 г. за българите и какви са очакванията за 2025 г.? Проучване
Още: Нова атака срещу влогъра Любомир Жечев - изтрит му е каналът в YouTube
Още: Изтеглихме бързи кредити за над 700 млн. лева през миналата година