Заради абсурдите относно прилагането на Регламента за защита на личните данни в ЕС (GDPR), Комисията за защита на личните данни (КЗЛД) публикува специално становище кой не трябва да иска съгласие за обработка на лични данни в България.
Още: Времето утре - 2 април 2025 г.
Още: За първи път заедно: Писък на сирени и съобщения от BG-ALERT
Според КЗЛД съгласие за обработка на лични данни в ежедневната си работа не трябва да искат лекари, зъболекари и фармацевти, адвокати, работодатели, публични органи (държавни и общински), учебни заведения (детски градини, училища и висши учебни заведения, банки и други кредитни институции, застрахователи, предприятия, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги, куриерски фирми и други пощенски оператори, предприятия, предоставящи комунални услуги(електроразпределителни дружества, ВиК, топлофикации, обработващи лични данни (счетоводители, служби по трудова медицина и др.), хотелиери и туристически агенции, управителите на етажна собственост (домоуправители),копирни услуги, преводачи, журналисти, фотографи и видеооператори, религиозни, политически, обществени и синдикални организации.
В специалното си съобщение от КЗЛД подробно обясняват какви са принципите и при кои положения трябва да се иска и да не се иска събиране на лични данни. Можете да прочетете подробности ТУК!
Припомняме, че когато трябва да се иска съгласие за обработка на лични данни, обработващият изрично трябва да изиска позволение да ползва личните данни, а не да казва, че ако не дадете съгласие, това ще се счита за съгласие да бъдат обработвани личните ви данни.
Още: “Магьосник“: Така Богдан Милчев от ИПБ нарече министър
Още: Не е случайност: Становище за смъртта на българина, работещ за ООН в Газа