Парламентът прие окончателни промени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие.
Още: Кой има имен ден днес, 13 март 2025 г. Честито!
Още: Прогноза за времето - 13 март 2025 г. (четвъртък)
С измененията се въвежда законова възможност извън територията на морските плажове и местата за официално къмпингуване да се създават зони, в които е разрешено временното разполагане на палатки, кемпери и каравани.
Досега нямаше въведени законови правила относно това. Вносителят на промените – народният представител от ВМРО Искрен Веселинов, посочи, че предстои да бъде изготвена наредба с правила за определяне на местата и регламентиране на глоби. Той обясни, че санкциите ще влязат в сила една година след определянето на местата за къмпингуване.
Законът предвижда още и в местата, които не се категоризират като къмпинги, да се разрешава поставянето на обекти за обслужване на отдиха и туризма без търговско предназначение като кътове за отдих, беседки, заслони, пейки, маси, информационни табла, чешми, дървени огради, скари и други, които не представляват строителство.
Още: Идва сезонът на кърлежите: Специалист с предупреждение
Още: Заради фойерверки на протеста: Задържаха мъж в центъра на София
На изричен въпрос на Actualno.com дали можеш да паркираш кемпер на паркинг, който не е посочен за къмпинг по закона, депутатът от "Обединени патриоти" Искрен Веселинов каза следното: "Забраните важат извън урегулираните територии т.е. извън населените места, в населените места си има друг ред, други правила. Паркингът, ако е част от регулацията – определено можете да паркирате".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!