Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) незабавно се възползва от правото си на отговор и коментира твърденията на „Ди Ви Би Ти” АД, че се опитва да заблуждава обществото и относно конкурса за седмия мултиплекс.
Според КРС заблудата се разпространява от „Ди Ви Би Ти” АД, като комисията счита, че това се прави или заради явна некомпетентност по отношение на законовата и нормативната уредба в България, или с желание за умишлено злепоставяне.
Държавната политика по отношение на процеса по цифровизация се определя от законодателната и изпълнителната власт, припомня КРС. Условията за провеждането на конкурсните процедури за мрежи за наземна цифрова телевизия произтичат от приетия от Народното събрание Закон за електронните съобщения (ЗЕС). Същевременно Министерския съвет приема Плана за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVB-T) в Република България, където са разписани етапите, сроковете и условията за цифровизацията. Трябва да подчертаем, че правителството предприе всички необходими мерки за предотвратяване на наказателна процедура срещу България, като препоръките на ЕК намериха отражение в промените в ЗЕС в края на 2011г. и новоприетия от Министерски съвет план през юли 2012 година, казва КРС.
Необходимостта от провеждането на конкурс, условията и срокът са залегнали в двата нормативни документа.
Комисията за регулиране на съобщенията прилага единствено закона и Плана за цифровизация. В тази връзка, изпълнявайки своите правомощия, с решение № 68 от 21.01.2013 година КРС обяви конкурсна процедура за издаване на разрешение за още една национална мрежа за наземна цифрова телевизия. Решението е публикувано на интернет страницата на регулатора, като ще бъде обнародвано и в Държавен вестник на 29.01.2013 г., поради натовареност на броя от 25.01.2013 г.
Относно твърденията на „Ди Ви Би Ти” АД, че е „технологично невъзможно” да бъде изградена нова мрежа до 1 септември тази година, КРС подчертава, че етапите и сроковете не се определят от комисията, а произтичат от План 2012. Също там е записано, че освобождаването на заетия от МО спектър е в пряка зависимост от осигуряването на финансов ресурс в рамките на бюджета за съответната година и е извън правомощията на КРС.
Германският опит
Междувременно в свой материал БНР дава за пример цифровизацията в най-голямата европейска икономика – Германия. Там популярният търговски оператор RTL заплаши, че ще махне своите канали от наземното цифрово телевизионно излъчване, тъй като в момента в Германия няма нито дългосрочна стратегия за запазване на честотите на излъчване, нито перспектива за въвеждане на кодирано програмно съдържание.
RTL са изчислили, че наземното цифрово телевизионно излъчване е най-скъпият метод на разпръскване на телевизионен сигнал - около 30 пъти по-скъп от сателитното излъчване. Данните сочат, че 95,8% от аудиторията на частната медия получава сигнала през сателит и кабел и само 4,2% наземно.
„Бъдещото развитие на цифровата наземна телевизия би било възможно при стабилна икономическа рамка и при възможност за кодиране на сигнала”, твърди изпълнителният директор на RTL Марк Шрьодер.
Според него пълноценната цифровизация е възможна само ако цялата радио и телевизионна индустрия е готова да направи тази крачка. Но нито федералното правителство, нито медийните институции и регулаторни органи проявяват желание и добра воля да подкрепят подобен проект. За момента няма никакви гаранции, че и след 2020 години същите честоти ще са още на разположение за наземното цифрово излъчване на телевизионни програми.
Редактор: Ивайло Петров