"Трагичните случаи в Сърбия не са новост в статистиката на масовите убийства. В САЩ и в други европейски страни има доста училищни убийства. Не трябва да се прави генерализиран извод, че оттук нататък ще се случват такива неща. Трябва да го разглеждаме като инцидент, случил се заради условията на социално и психологично функциониране на момчето, извършило масовото убийство в училището".
Това каза пред БНР доц. Неделчо Стойчев, криминален психолог, бивш директор на Института по психология на МВР, бивш ректор на Академията на МВР.
И допълни, че вторият случай в Сърбия е форма на психическо заразяване.
"Епидемия на подражанието. Хората, които извършват масови убийства, имат сериозни проблеми, свързани с трайни депресивни състояния и с липсата на социална подкрепа. Трудно е да се каже дали е можело да се уловят предварително. При случаите с масови убийства обикновено извършителят е в ситуация на продължително неглижиране, унижение, на психически и/или на физически тормоз от връстниците, тоест, трудно се вписва в социалната среда. Той стига до ситуация, в която няма друг полезен ход, за да защити достойнството си и това за него е единствен изход. При такива подрастващи обикновено се забелязва дефицит на внимание, любов и разбиране от страна на семейството".
В предаването "Хоризонт за вас" доц. Стойчев подчерта, че подрастващите с проблеми са видими за всички, защото спрямо тях системно се упражнява физическо насилие.
"Изводите, които правят специалистите, занимаващи се със случаи на масови убийства, са, че те се извършват или от презадоволени деца, на които не им се обръща внимание в семейството, или от такива, които са отгледани от доминантен и авторитарен баща със силни изисквания и непрощаващ слабости на детето и от майка, лишена от възможността да компенсира неприятните преживявания. Така се формира поведенчески модел, който освен насилие като начин за решаване на проблемите, не разбира друг".
Според психолога проблемът с масовите убийства не е свързан с достъпа до оръжие, защото този, който е решил, да извърши подобно престъпление, ще го направи, независимо с какво:
"Проблемът е в системата от взаимоотношения, в която попадат извършителите. При тях основният проблем е липсата на адекватни възможности за преодоляване на нарцистичните травми. Проблемът е във функционирането на семействата, в ранните фази от развитието на децата, когато са още беззащитни спрямо влиянията, особено негативните. Трябва да се обърне внимание върху начина, по който родителите се отнасят към децата си".