„В образователната система вървим заедно... Всички професии са важни, но ако имаме добри учители, ще имаме добри специалисти във всички останали области“. Това каза пред БНР министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
Още: ЕРМ Запад отчита пуснат ток на 99% от засегнатите в Западна България
Още: Пети ден без ток във Великотърновско, Ловешко и Габровско
По думите му „нищо не може да замени присъственото обучение, но всички образователни системи ще търсят микса с дигиталното“.
„Днешните деца не просто трябва да бъдат дигитални ползватели, те ще живеят в ера в ефективно взаимодействие с машини, алгоритми, с изкуствен интелект. Фундаменталните промени в света около нас ще се отразят и върху образователната система. Днешните деца ще сменят професии в активния си последващ живот. Всички професии ще изискват по-интегрални умения“.
Министър Вълчев допълни: „Около 1-2% от децата не са били ангажирани в образователния процес през извънредното положение… Основното предизвикателство в този период беше с тези, които просто не желаят да се обучават“.
Още: Георги Бърдаров: Младите все повече предпочитат селата
Още: Най-важните новини за деня: 28 декември 2024 г.
През есента МОН има готовност за стартиране на обучение в електронна среда в зависимост от ситуацията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прогноза за времето - 29 декември 2024 г. (неделя)
Още: Седмична прогноза за времето за 30 декември 2024 г. - 5 януари 2025 г.
„Културата на иновации се разширява. Има 600 иновативни училища. Нови учебни програми бяха въведени във всички класове. За първи път имаме адаптирани учебни програми за училищата в чужбина“.
По-рано министърът написа в страницата на МОН във Facebook:
“Образованието е най-важната инвестиция, защото всичко – и великото и обикновеното, започва от ученическия чин, от пространството на духа.
Още: Всички населени места в Смолян вече имат ток
Още: С 2 млн. лв. служебният кабинет потушава недоволството на останалите без ток на Коледа
И макар в различна година като тази усещането на празника носи това послание – заради усилията на учителите у нас и във всички български неделни училища по света. Българският учител прояви творчество и присъщите за професията хуманизъм и солидарност. В новите условия на виртуалното обучение това стана видно за всички. Преподавателите се включиха отговорно, бяха креативни и смели. Отдадоха се на мисията си – образованието на българските деца. И заслужават нашата признателност за това!
В настоящите времена на изпитание обществото ни разбра, че учителят ще бъде винаги необходим. Никой и никога няма да замени общуването в класната стая. И преподавателите, тези най-ярки последователи на учението на Светите братя, ще продължават да предават знание чрез слово, да възпитават добри хора, да откриват нови хоризонти, да предизвикват мисълта и поощряват мечтите.
Виждаме тържеството на образованието. Откриваме го в обединените усилия на учители и родители.
Благодаря и на учениците, които посрещнаха с интерес и без страх новите условия в образованието. Затова, че преодоляват заедно с преподавателите и семействата си предизвикателствата на настоящето. Поздравявам ги и за благородните жестове на подкрепа към техните учители и към усилията и работата на българските медици. Това е урок по солидарност и много от Вас, скъпи ученици, вече взеха един важен изпит - този да бъдат на първо място човечни!
Благодаря и на родителите! Те навлязоха в образователния процес, бяха съществена част от него и доказахме заедно, че можем да устоим на кризата единствено като обединим усилия.
В търсене на отговор за новите предизвикателства науката и учените са тези, които разкриват бъдещето пред нас. Благодаря на българските учени и изследователи за приноса им във всяка една сфера на познанието.
Поздравявам творците на изкуството и културата, деятелите на словото, които заедно с таланта и уменията си пазят и развиват духовността и прославят българското име по света”.