Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Край на самостоятелното саниране на апартаменти етажна собственост

17 март 2016, 15:45 часа • 35780 прочитания

Народното събрание прие на второ четене промени в Закона за етажната собственост, с които се забраняват дейностите, които нарушават целостта и архитектурния вид на етажната собственост.

В текстовете, които определят задълженията на собствениците и обитателите е записано, че те не могат да „извършват дейности в общите части на сградата, включително и по фасадата, които нарушават тяхната цялост и архитектурен вид, носимостта, устойчивостта на строителната конструкция или безопасното ползване на сградата.“

Фасадите на блоковете занапред ще могат да се променят само със съгласието на 51 на сто от етажната собственост или с разрешението на общината, а затворените вече балкони и изолации няма да се пипат.

В момента масова практика е да се поставя топлоизолация на единични апартаменти във всякакви цветове.

Промените предвиждат и управителите на сградите да може да бъдат наказвани с глоба при неизвършен неотложен ремонт. Глобата ще бъде в размер от 500 до 1000 лв. за управителите, а кмета на общината или района да се наказва с глоба в размер от 300 до 700 лв.

След промените собствениците на апартаменти ще бъдат длъжни и да дават пари за основен ремонт на общите части.

Общото събрание вече ще има право да възлага съставянето на технически паспорт на сградата, както и да определи шестмесечен срок, в който нововъзникнала етажна собственост да избира управител. С промените се предвижда задължението за извършване на неотложен ремонт в една жилищна сграда да е с особена важност.

Собствениците, които не живеят в имотите си, вече са длъжни да оставят телефон за връзка и имейл за да могат да бъдат уведомени за свикване на общо събрание. Ако не са оставили контактите си на управлението на етажната собственост, ще е достатъчна обява залепена във входа за свикване на събрание за да се смята, че са уведомени.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес