Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Корупционен и криминален потенциал в Закона за "спящите акции" видя Димитър Манолов

12 юни 2020, 08:37 часа • 1466 прочитания

Придобитите по време на приватизацията ценни книжа може да бъдат загубени, ако бъде приет закона за "спящите акции". За това алармираха работодатели.

Още: Най-важните новини за деня: 15 февруари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 16 февруари 2025 г. (неделя)

Този закон съдържа огромен корупционен и криминален потенциал, каза в "Тази сутрин" по bTV Димитър Манолов от КТ "Подкрепа".

Повод за неговото становище е предложеният от финансовото министерство на Владислав Горанов законопроект за т. нар. "спящи акции". Проектът е предложен за обществено обсъждане до 15 юни т.г.

По думите му "спящите акции" са едва 14% от всички, които попадат в обхвата на действие на този закон.

Още: Пострадалият в метрото е настанен в "Пирогов"

Още: Министър Тахов: Ще изработим закон, който да нормализира отношенията по цялата агрохранителна верига

"В него съществува възможността да се случи разпореждане и с такива акции, които нямат нищо общо с масовата приватизация и по отношение на които хората имат други намерения, извън тези да ги търгуват на борсата. Огромна част от тях и не могат да бъдат търгувани", обясни Манолов.

"След като законът тръгне от Министерския съвет и попадне в Народното събрание, най-вероятно ще бъде приет. Ето защо социалните партньори поискахме среща с премиера по тази и още две теми. Ще се опитаме да му изложим всички тези аргументи", допълни той.

Идеята не беше подкрепена и от омбудсмана Диана Ковачева. Тя смята, че правата на близо 2,5 милиона българи със "спящи акции" са застрашени.

Мотивите на проекта са: "преодоляване на негативите за капиталовия пазар от раздробеността на безналичните ценни книжа от масовата приватизация чрез обединяване на търгуваните на регулиран пазар акции в инвестиционен фонд.

Още: Най-важните новини за деня: 14 февруари 2025 г.

Още: Горещите теми в интернет на 14 февруари: Свети Валентин за политиците, Трифон Зарезан за всички останали

За акциите на непубличните дружества - чрез създаване на портфейл". В него се предвижда инвестиционният фонд, съответно портфейлът, да се управляват от управляващи дружества, избрани чрез конкурс от нарочен орган - управляващ комитет.

Спрямо гражданите, превърнати от държавата в притежатели на "спящи акции" в масовия случай без доходност при създаването на пазара на ценни книжа, останали изолирани от финансовата система повече от 20 години, проектът предлага правата им да станат не само обект на ограничения, но и да бъдат отнети без компенсация, изтъква последиците от законопроекта омбудсманът.

С предложеният проект се създава възможност те да бъдат окончателно отстранени от участие във финансовата система на страната, тъй като за нея номиналното им съществуване като притежатели на "спящи акции", се оказва пречка за ефективното й развитие.

"Подкрепям въвеждането на стимули за идентифициране на правата на акционерите, включително при наследяване, отпадането на свързаните с това финансови разходи, надвишаващи стойността на акциите, които често демотивират собствениците на акции сами да предприемат каквито и да са действия за "събуждането" им", пише доц. Ковачева.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес