На 6 май имен ден празнуват всички, които носят името Георги, Гергана, Галя, Ганка, Ганчо, Генчо, Гео, Георгина, Гинка, Гиньо, Гиргин,Гиргина, Гоце, Гюро, Гюрга, Гюргелена, Йорго, Порица и производните им.
Още: Прогноза за времето - 25 декември (сряда)
Още: Най-важните новини за деня: 24 декември 2024 г.
Най-страхотните пожелания за Гергьовден
Най-оригиналните пожелания за имен ден
Имени дни през май 2022 година
Още: Патриарх Даниил: Нека направим сърцата си ясли, за да се роди в тях Иисус Христос
Още: Мария Лалева на Бъдни вечер: На ръба на бездната трябва да изберем любовта (ВИДЕО)
Свети великомъченик Георги Победоносец (275 – 281 г. – 23 април 303 г. по нов стил или 6 май 303 г. по стар стил) е един от най-тачените светци, мъченик за Христовата вяра. Той е почитан и от източните, и от западните християнски църкви, а също така и в Исляма. По времето на император Диоклециан той е войник в Римската империя. Обезсмъртен в мита за Свети Георги и ламята, той е покровител на Англия, България, Грузия, Гърция, Етиопия, Канада, Каталония, Литва, Португалия, Сърбия, Черна гора и на градовете: Бейрут, Генуа, Истанбул, Любляна, Москва и Фрайбург.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Митрополит Григорий на Бъдни вечер: Първо да се наситим с духовната храна
Още: Илков: Военните се включват в издирването на Николай, служителите и доброволците се измориха
В Кападокия (Мала Азия) Георги получава военната титла трибун едва на 20 години, след като се проявява като пълководец. През 303 година, по време на управлението на император Диоклециан, е убит, тъй като е защитавал християнската вяра.
На иконите Св. Георги Победоносец е изобразяван винаги на кон, а в краката му лежи убития от него змей. Православната църква в Гърция и Румъния чества паметта му на 23 април. Българската православна църква, както и православните църкви в Грузия, Русия, Северна Македония, Сърбия и Черна гора честват светията на 6 май. В България 6 май е също така народен празник и официален държавен празник.