Задавали ли сте си някога въпроса как е живеел богатият тракиец по нашите земи? Какво е било ежедневието му, как е избирал местата, на които да построи красиви имения?
Още: Прогноза за времето - 2 февруари 2025 г. (неделя)
Още: Най-важните новини за деня: 1 февруари 2025 г.
Екипът на "Студио Actualno" и "България на длан" ще ви разкаже приказки от Римска Тракия. Ще ви отведем в изящното частно имение "Вила Армира" край Ивайловград и заедно ще се потопим във времена на слава, разкош и кървави войни.
Когато започва строежът на язовир в региона през 1964 г., от пластовете на миналото се появяват първите археологически останки от комплекса. Името на вилата идва от малката река Армира, приток на Арда, на чийто бряг се издига внушителната постройка. Пред очите на всеки посетител тук оживява истински палат, съчетал в себе си най-добрите традиции на архитектурата, към която е имал афинитет богатият римлянин.
Историческите извори свидетелстват, че вилата е била обитаема до четвърти век. През 378 г. обаче в околностите на Адрианопол се разразява кървава битка. Император Валент командва римската армия, която е разбита от готите. Легендите раказват, че раненият император е отнесен от своите войници тъкмо в тази вила - сведения, които науката до момента не потвърждава. Трагичната съдба на вила Армира обаче сякаш е свързана и с тази на Валент. Готите унищожават красивото имение, а императорът е загива.
Още: МВнР с подробности за срещата на консула с българите от кораба "Вежен"
Още: Представител на българските власти се е качил на кораба "Вежен"
Днес вила „Армира“ е задължителна спирка за всеки любител на античната история и изяществото, с което богатите римляните са подхождали към жилищното строителство. Вилата е паметник на културата от национално значение, като от 2014 г. е в списъка със стоте национални туристически обекта.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Месечна прогноза за времето за февруари 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: АЕЖ иска Киселова да накаже Хамид заради обидите към Ваклинов
Автор на документалния филм е колегата ни Румен Скрински, а камерата и монтажът са поверени на Преслав Гинов.