Киселинността на световните океани непрекъснато се повишава заради абсорбирането на нарастващи количества въглероден двуокис и е достигнала безпрецедентни нива за последните 300 милиона години, съобщиха АФП и Ройтерс.
Още: 5 години без журналиста Милен Цветков
Още: Патриарх Даниил отслужи Василиева св. Литургия
Агенциите цитират съвместно британско-американско проучване, ръководено от проф. Анди Риджуел от Бристолския университет. Според него никога досега не е е било наблюдавало подобно изменение, предизвикано главно от човешката дейност. Повишената киселинност драматично заплашва океанските екосистеми, като застрашени от изчезване са кораловите масиви и някои морски видове, като сьомгата и стридите.
Резултатите от проучването на британските и американските изследователи е публикувано в сп. "Сайънс". През последните 100 години количеството въглероден двуокис в атмосферата се увеличил с 30 на сто, за да достигне 393 частици на милион, докато неговото рH е намаляло с 0,1 единици до 8,1, което говори за по-висока киселинност.
Този ритъм е десет пъти по-бърз от 56 милиона години насам. Според експертите pH на световните океани може да се снижи с 0,3 единици и да достигне стойност от 7,8.
Още: Българска делегация няма да пътува до Израел, Благодатният огън ще пристигне от Румъния
Още: Дърво падна и премаза автомобил в столицата
При това положение ще се наблюдават драматични явления, подобни на тези по време на термичния максимум при преминаването от палеоцена към еоцена преди 54 милиона години, предвиждат учените. В този период, заради удвояването на нивата на въглероден двуокис в атмосферата, било наблюдавано повишаване на глобалната температура с 6 градуса по Целзий в интервал от 5000 години и съответното повишаване на нивото на океаните.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!