Кирил Вълчев: За да гласуват на евроизборите, младите трябва да приемат Европа като мечта

08 март 2019, 14:05 часа • 2989 | прочитания

Европейските политици трябва да върнат вдъхновяващия образ на Европа, за да накарат младите хора да мечтаят и с желание да гласуват на предстоящите евроизбори, заяви журналистът Кирил Вълчев по време на дискусия на тема "Разбират ли младите езика на Брюксел?".

Още: 5 години без журналиста Милен Цветков

Още: Патриарх Даниил отслужи Василиева св. Литургия

„Трябва да се върнем към мечтата, тогава младите ще ни разбират, независимо от езика, който използваме“, категоричен бе Вълчев.

Демократичният процес в Европа в момента се свежда до извличането на някаква меркантилна изгода (като падналия роуминг и намалението банкови такси), заради която хората да участват в изборите. „Опитваме се да ви убедим да гласувате за Европа с аргумента, че имате далавера от тази работа“, посочи Вълчев.

ЗАЩО ЩЕ ГЛАСУВАШ НА ЕВРОИЗБОРИТЕ? ОБЯСНИ И СПЕЧЕЛИ ГОЛЕМИ НАГРАДИ!

Още: Българска делегация няма да пътува до Израел, Благодатният огън ще пристигне от Румъния

Още: Дърво падна и премаза автомобил в столицата

Много по-важно е никой да не се чувства изгнаник на собствения си континент, а това липсва в говоренето за Европа, смята той.

Според него най-важният въпрос преди предстоящите избори е Защо младите хора не разбират Европа като мечта?

Сред основните причини за това са бюрокрацията и все по-сложните и неразбираеми процедури в ЕС, заедно с грешен подход на Западна към Източна Европа. „Чиновниците убиха мечтата“, заяви Вълчев.

Друг проблем са лошите закони. „Истанбулската конвенция е пример за най-лошия възможен закон, тъй като е тотално неразбираема – цялото общество спори какво означава тя“, каза журналистът.

Още: Сериозни щети след пожара на Алдомировското блато

Още: Интензивен трафик и специализирана операция на "Пътна полиция" - кога и къде

Според Вълчев европейските политици и чиновници трябва да се откажат от „дървения“ език, който никой не иска да слуша. Най-важното е един човек да говори нормално и разбираемо, независимо каква длъжност заема. „Независимо дали си вицепрезидент, еврокомисар, или евродепутат, винаги можеш да говориш, така че да те разберат“, посочи журналистът.

Сериозен проблем са и фалшивите новини и невъзможността на ЕС да се справи с тях. На практика точно европейските институции, които се борят с фалшивите новини, ни убеждават в „ишиаса“ на Жан-Клод Юнкер и директно ни лъжат в очите.

Двойните стандарти при храни, козметика, битова химия, енергийни проекти и др. също способстват за загубата на доверието към ЕС, ощетявайки гражданите на страните членки от Източна Европа. По думите на Вълчев Европа изглежда доста безпринципна, пример за което е и недопускането на България в Шенген и Еврозоната и въвеждането на измислени изисквания, които ни пречат за членство в тях. „Повечето държави от еврозоната не изпълняват тези критерии“, отбеляза журналистът.

Според него липсва здравия разум в политиките на европейските институции, типичен пример за което е ненужното и скъпо местене на Европейския парламент между Страсбург и Брюксел.

Доверието към Европа страда и от липсата на инстински избори – основните фигури в ЕС като председателя на ЕК не се избират директно и хората не знаят за какво всъщност гласуват.

Но може би най-големият проблем е, че в момента Европа няма вдъхновяващи лидери. Днешните европейски лидери нямат нищо общо с „бащите“, реализирали мечтата за Обединена Европа.

Журналистът подчерта, че Европа трябва да се върне към основните си ценности, ако иска да бъде обединена и силна. За да бъде успешна сред младите, кампанията за евроизборите трябва да залага на емоции, мечти и ценности, а не роуминга и намаляването на банковите такси.

„Ако участвате, има шанс да върнете мечтата“, обърна се Вълчев към аудиторията.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес