КАТ слага камери за наблюдение и по малките пътища. Новата система за следене на трафика ще разполага с 120 камери и датчици. Те ще бъдат разположени по второкласната и третокласна пътна мрежа. Първоначално ще броят само преминаващите коли, но за в бъдеще ще се използват и за контрол на скоростта и нарушенията, обясниха от КАТ, предаде Стандарт нюз.
Околовръстният път на София е един от най-натоварените второкласни участъци. Всеки ден от там минават между 10 и 12 хиляди автомобила, казаха още от КАТ и уточниха, че в страната има десетки по-малки пътища, които дори понасят по-голям трафик от основните артерии.
Пътищата около морето са били по-натоварени от повечето първокласни участъци. През един второкласен или третокласен път преминават средно 5000 автомобила за едно денонощие, става ясно от справката на КАТ.
Системата за наблюдение, която предстои да бъде въведена, ще обхване над 100 пътни участъка. На място ще се монтират камери и датчици, които ще бъдат вкопани в асфалта, което до момента не е познато за българските шофьори.
"Най-общо това са индуктивни рамки, които се поставят в асфалта на споменатите 120 точки второкласни и третокласни пътища, които правят детекция на моторното превозно средство и дефакто с тяхна помощ се разграничава дали е мотоциклет, лек автомобил, товарен автомобил и т.н.", каза Цветан Мутафчиев, който работи във фирмата изпълнител на проекта.
Номерата на колите ще могат да се записват от камерите- нещо, което до момента оставаше анонимно. Също така камерите ще подават информация в реално време и чрез тях ще може да се реагира по-адекватно след катастрофи, за да се отклонява трафика към други обходни маршрути.
"По кои направления трафикът се увеличава, къде се намалява, в кои периоди от годината. Оттам е много важно да се прецени кога е необходимо извършване на ремонтни дейности по даден път" обясни Мирослав Ценов, ръководител на проекта от Агенция „Пътна инфраструктура".