"Вече 36 години Чернобил ни дава ненаучени уроци - след взрива през 1986 година и след опитите да се скрие аварията, когато опазването на съветските интереси се оказват по-важни от здравето на хората. По степен на замърсяване България е на пето място в Европа след Швеция, Финландия, Австрия и Норвегия".
Това коментира пред БНР Тодор Тодоров, експерт в областта на енергийната трансформация в сдружението "За Земята".
И допълни, че през 1989 година Световната здравна организация изразява мнение, че европейските медици и учени заблуждават населението, като приписват незаслужено различни биологични и здравословни ефекти на радиационното облъчване:
"Почти всяка година в региона избухват горски пожари и се вдигат радиоактивните частици, и има повишена радиоактивност... Ядрената енергетика все още е далеч от определението за безопасна и зелена. Наличието на окупационни войски в Чернобил и в Запорожие, липсата на достъп до постоянно наблюдение, което има Международната атомна агенция, показват, че контролът е труден и няма гаранция за съхранението на радиоактивните отпадъци. Войната показва, че няма съхранение, което е достатъчно сигурно. Затова изходът е прекратяване на нови ядрени мощности".
В предаването "Хоризонт до обед" Тодоров допълни, че всяка атомна централа може да се превърне в оръжие.
"Ядрената енергетика е опасна в сегашния си вид. Много неща трябва да бъдат преосмислени. Прекалено много са уязвимостите на този тип енергетика, за да продължим да си произвеждаме бомби в страните".
По думите на експерта икономическата логика диктува, че тази енергетика е скъпа и опасна и може да бъде заменена с децентрализация на производството на енергия.