Значимите теми за обществото ни могат да се откроят чрез думите, които са оставили отпечатък върху нас. Точно те ще се търсят за четвърти пореден път в „Думи на годината с Как се пише?“. Във фокуса на широкообхватното проучване е анализът на обществените нагласи и процеси през изминалата 2024 година. Кампанията се провежда онлайн и дава възможност на всеки от нас да се включи в нея.
"Мижав интерес" и "рашисти" сред най-употребяваните думи и изрази в българския език през 2022 г.
В периода от 6 до 10 януари предложенията се събират на страниците на платформата за грамотност въвFacebook, в Threads и в X (участвайте тук: https://www.facebook.com/kaksepishe). След това жури, съставено от специалисти с дългогодишни наблюдения на обществените процеси, ще избере десетте най-запомнящи се думи и изрази. Финалното гласуване за излъчване на първите три ще се проведе чрез анкета на сайта „Как се пише?“ между 13 и 18 януари.
Ето кои са българските думи на 2023 г.
Гласът на хората
Още: Думите на годината: "Мистър кеш", "Санитарен кордон" и още малко
„Добре е да се чуе гласът на хората – особено в тези турбулентни времена“, смятат организаторите на вече традиционната инициатива– д-р Павлина Върбанова, създателка на „Как се пише?“, и Доротея Николова, учителка по български език и литература и журналистка. Те допълват, че и в геополитически план, и у нас хората са силно разединени и търсенето на път едни към други става от първостепенна важност за запазването на възможността да живеем в общност.
Трите най-важни думи на 2023: Сглобка, AI и третата, която забравих
Ето защо осмислянето на събитията през изминалата година е стъпка към общ разговор за това какво е важно за нас и как да продължим. „Вече трета година сме в политическа криза и нестабилността ни се отразява все по-силно. Трябва да потърсим допирните си точки, а не да настояваме на разделителните си линии“, казват още те. По думите им е важно и новите поколения да се включат в този диалог и да поемат своята отговорност за изборите, които правим като общество.
Посланията, които отправят медиите, също са ключов фактор за това накъде е насочен погледът на обществото. Поради тази причина „Думи на годината с Как се пише?“отново включва анализ на медийното съдържание на български език. Той става възможен с помощта на партньорите на инициативата –системата за глобален медиен мониторинг и анализи Sensika. Ще бъде представена класация на най-употребяваните знакови думи в средствата за масова информация, както и рейтинг на личностите според споменаванията им в медиите.
Още: Мозъчно гниене за начинаещи
Борбата с дезинформацията пак е в центъра на вниманието на кампанията заради необходимостта от повишаване на осведомеността ни как да разпознаваме подвеждащата информация. Организаторите обръщат внимание, че с развитието на технологиите се увеличават методите за пропаганда, манипулация и подвеждане на аудиторията, и си поставят за цел да допринесат за противодействието срещу тези явления.
Регламент
Проучването „Думи на годината“ се провежда на платформата за грамотност „Как се пише?“, на страницата ѝ във Facebook, в Threads и в X. Тя преминава през три етапа. В първия –от 6 до 10 януари – всеки има възможност да даде своите предложения за думи и изрази на годината във
Още: "Мозъчно гниене" е дума на годината според Оксфорд
Facebook: https://www.facebook.com/kaksepishe,
X: https://twitter.com/pvarbanova и
Threads: https://www.threads.net/@kaksepishe.
Във втория етап от 30-те предложения с най-много гласове 6-членно жури ще отсее 10. Кои три от тях са най-важните за нас като общество, ще изберем в анкета в сайта „Как се пише?“от 13до18 януари в третия, последен етап. Резултатите ще станат ясни на 20 януари.
Още: Ето коя е думата на 2024 г.: Речникът на Кембридж избра
Журито
Журито е съставено от дългогодишни наблюдатели и участници в обществените процеси в България и езикови експерти: д-р Павлина Върбанова –създателка на платформата „Как се пише?“, доц. Георги Лозанов– философ и медиен експерт, Веселина Седларска –журналистка и писателка, Доротея Николова – учителка по български език и литература и журналистка, д-рИван Ланджев – поет и есеист. За да се чуе и гласът на по-младите, към тях тази година се присъединява актьорът и влогър Стефан Попов – Чефо.
"Животът няма "аУтокорект": Не знаем кога се слага запетайка и пълен член