Как протече спасителната операция в Стара планина след като мълния удари баща и дете, разказа в сутрешния блок на бТВ планинският спасител Красен Георгиев, координирал вчерашната операция.
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Още: Рокади в БДЖ: Транспортният министър смени директора на железниците
Подробности за операцията
"В ранния следобяд получихме сигнал за двама души в безсъзнание в района на връх Купена в Централна Стара планина. Сигналът беше подаден от младеж на 13 години. С оглед на това, че младежът беше сам и беше част от семейството, веднага решихме да организираме възможно най-бързия начин за извеждането му от тази ситуация, въпреки неприятното метеорологично време", каза планинският спасител.
Той уточни, че времето за реакция е било от порядъка на около два часа и половина - три
"Всичко това е във връзка с изчакването на бурята да премине. Никоя машина не може да лети в такава ситуация. Паралелно с това започна веднага наземна операция, чиято цел беше да се стигне до пострадалия, най-малкото той да бъде приютен и успокоен", уточни спасителят.
Още: "Внимание, студено": Жълт код за ниски температури в 19 области
Още: Мирослав Боршош към екскурзоводите: Вие сте едни от хората, които показват България пред света
"Има достатъчно възможности човек да се информира за метеорологичната обстановка, да предвиди какво би могло да се случи, да си избере маршрута. Случаят вероятно е нещастно стечение на обстоятелствата, отколкото недооценка", добави Георгиев. ОЩЕ: Ударените от мълния в Стара планина мъж и дете са починали
Защо армията?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Вчера хеликоптер "Кугър" на военновъздушните сили е излетял от базата в Крумово, за да участва в спасителната акция.
Георгиев коментира, че е използван самолет на армията, защото медицинският хеликоптер е бил в профилактика, която се прави след определен брой летателни часове.
"В конкретния случай нямаше да бъде по никакъв начин по-бързо, защото главният фактор беше бурята на място, силният валеж, силния вятър. Времето щеше да бъде едно и също. В друга ситуация може би щеше да бъде по-бързо, но в конкретния случай е така", добави Георгиев.
Още: Разлюля тепетата: Земетресение с магнитуд 3.1 в района на Пловдив
Какво трябва да знаем за мълниите?
В сутрешния блок на бТВ експертът по мълниезащита Радослав Калчев даде съвети какво да правим при буря и мълнии в планината.
"Ако всички опции са изчерпани и се намираме в нищото, стремежът ни трябва да бъде да се спуснем от върха. Да избягваме водните потоци и най-доброто, което може да направим е в песъчлива повърхност да клекнем ниско и да приберем тялото. Ако времето и ситуацията позволяват, трябва да се освободим от всички метални части", каза Калчев. По думите му те трябва да са на около 15-20 метра от нас.
"Ако със себе си имаме палатка или чувал, хубаво е да го подолжим под краката си", обясни той.
Калчев обърна внимание, че металът привлича токът на мълнията. "Мълнията има и вторичен ефект. "Ако хората са се били захванали на тази метална част, са ударени от тока на мълнията", добави той. ОЩЕ: Пострадалото от мълния момче в Стара планина е контактно, загинали са баща му и сестра му