"Българите, които бяха изоставени на летището в Тимишоара, могат да си търсят правата и винаги съветвам хората да предприемат действия, за да защитят правата и да бъдат обезщетени, ако са претърпели конкретни вреди."
Още: Кой има имен ден днес, 20 април 2025 г. Честито!
Още: Прогноза за времето - 20 април 2025 г. (неделя)
Това каза в интервю за bTV председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов.
"Това е един изключително неприятен случай, който се дължи на лошото време и на това, че този конкретен пилот е взел решение да отиде в Тимишоара. По информация, която имаме, по същото време на летището в София е имало още шест или седем самолета, които в крайна сметка са кацнали. Според мен би трябвало и нашите власти, в лицето на Гражданска въздухоплавателна администрация, в контакт със съответната агенция в Ирландия да изясни причините за това решение", допълни още той.
Маргаритов посочи, че макар да е нискотарифна, компанията трябва да поеме грижата за хората в подобна ситуация. Има регламент, който важи на територията на целия Европейски съюз, и в него ясно и точно са описани правата на пътниците в такива случаи. Хората имат право на храни, напитки, а когато става въпрос за закъснение с повече от пет часа, те имат право и да се откажат от пътуването изобщо, да получат парите си обратно, като сами организират придвижването си оттам нататък. Когато става въпрос за закъснял или отменен полет, говорим и за обезщетение от порядъка на 250 – 600 евро в зависимост от дестинацията.
Още: Най-важните новини за деня: 19 април 2025 г.
Още: Патриархът и митрополитите с благопожелания към българите за Великден
Нискотарифни, високотарифни – това са авиокомпании, които действат съгласно общоевропейска рамка и са длъжни да обезщетяват пътниците си, когато настъпват подобни хипотези, вкл. когато това се дължи на обективни причини, каквито са лошите метеорологични условия, подчерта Маргаритов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
На сайта на Европейския потребителски център има калкулатор (вж. калкулатора тук), с който всеки може да изчисли какво обезщетение трябва да получи.
"Всички пътници, които са засегнати и смятат, че правата им не са били удовлетворени, трябва да пазят всякакви документи за разходи, които им се е наложило да правят и да ги предявят с иска към авиокомпанията. Ако не срещнат разбиране, да се обърнат към КЗП, Европейския потребителски център, омбудсмана", препоръча Маргаритов.
Отговорът и обезщетенията трябва да бъдат получени до шест седмици.
Още: Патриарх Даниил отслужи Василиева св. Литургия
Още: Българска делегация няма да пътува до Израел, Благодатният огън ще пристигне от Румъния