Повече от 40 000 мълнии паднаха над България по време на вчерашната буря. В София само за половин час в разгара на стихията броят им надмина 800. Това каза климатологът Симеон Матев в ефира на Нова телевизия.
Още: Твърдение: Пеевски се обади 3 пъти, за да спре ключов за военната ни индустрия проект
Още: Прогноза за времето - 2 април 2025 г. (сряда)
Той посочи, че при буря не трябва да се седи под дърво, както и да се отваря чадър. Вкъщи пък трябва да седим далеч от прозорците, контактите и вода.
"Много е опасно по време на гръмотевична буря да се простира на терасата. Не го правете", обърна се със съвет към дамите климатологът.
"Гледайте също да не стърчите и да не сте на най-високото място. Не трябва да лягате. Краката ви трябва да са прибрани, да сте клекнали близо до земята и с двете ръце да сте хванали глезените си. Ако сте група от хора, трябва да се раздалечите. Никога не заставайте и до стада със животни", посъветва експертът.
Още: Най-важните новини за деня: 1 април 2025 г.
Още: Експерт: България е сред страните с най-висока позволена скорост в Европа
Експерт по защита срещу мълнии инж. Радослав Калчев обясни, че задължително трябва да търсим място, в което да влезем и да се скрием, а не да сме на открито.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Продължават ли валежите: Вижте прогнозата на Деница Стоянова
Припомняме, че трима младежи на възраст между 20 и 30 години бяха убити от мълния в центъра на столицата, а четвърти е в тежко състояние в болница.
ОЩЕ: Трима души загинаха при падане на мълния в центъра на София