Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кабинетът отпуска половин милион за реставрация на "Плиска"

07 май 2015, 13:42 часа • 9679 прочитания

Министерски съвет взе решение за целево предоставяне на 500 000 лв. за археологически разкопки и проучвания, и дейности за консервация и реставрация на археологическия комплекс "Плиска". Това съобщи регионалният министър Лиляна Павлова, предаде БГНЕС.

Павлова посочи, че първи етап от проекта е с част от тези 500 000 лв. да бъдат финансирани 5 археологически обекта. Единият е свещеният кладенец или аязмото, който се намира на територията на южния кораб на Голямата базилика, обект тайни ходници-едни тунели, които водят от крепостните стени към дворцовия център, малко дървено укрепление с баня и дворец, датиращи от 8-9 век, кръгла каменна площадка и сграда в югозападния ъгъл на вътрешния град със застроена площ от около 700 кв. м.

"Проведохме среща с премиера, тъй като неговият личен ангажимент е да подкрепи този проект не само частично да бъде на парче, а да имаме завършена туристическа атракция. Една част от нея да е завършена още това лято, когато се надяваме, че успешно ще приключим и на 15 юли ще пуснем новата отсечка от АМ "Хемус"-участък "Белокопитово-Каспичан" с големия пътен възел, за да можем още това лято туристите на Черноморието да посещават поне част от тези археологически обекти", поясни Павлова. Тя добави, че паралелно с това ще се финансира и възстановяването, изграждането и консервацията и доизграждане на базиликата и останалите компоненти от проекта.

От своя страна Людмил Вагалински, директор на НАИМ-БАН коментира, че идеята на МС е "Плиска" да получи мястото, което заслужава и да се превърне в един туристически продукт със своите акценти. "Държавата е хвърлила преди години доста пари за това, важно е и е крайно време това да се доопакова. Плиска е нашата първа столица и тя е символ на успешното тогава управление на българите. Обектите, които са подбрани с помощта на археолози, архитекти от МС, са такива, в които вече са вложени пари, в добро състояние, трябва още малко да се допроучат и консервират, за да бъдат годни за туризъм. Те са много близко един до друг, което ги прави добре като инфраструктура и са разнообразни", каза Вагалински.

Според него идеята е да стане атрактивен комплекс за широката публика, не само от гледна точка на науката. "Особено в години на криза, трябва да се фокусираме и да се обединим около няколко обекта и да се инвестира в тях. Имаме страшно много археология, не може да си позволим лукса да се разпиляваме със средства - навсякъде по малко и накрая да няма ефекта, който се търси", добави той.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес