„Понякога е нелошо да имаме външен човек, който да изкара малко самите експерти от обувките. Това понякога е полезно. Новият директор на фонда (Фонд „Земеделие“ - бел. ред.) е изключително добър финансов експерт.“ Това каза в интервю за БНР заместник-министърът на земеделието Явор Гечев, който в миналото е бил служител на този фонд.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Понякога е много полезно една система да бъде разтърсена, включително с друго мнение, смята Гечев.
По думите на Явор Гечев във Фонд „Земеделие“ са натрупани „ужасяващо много неща“. Не може един проект да е с три години закъснение, даде пример той.
„Когато нещо е задръстено, тежко задръстено, когато чакате и търсите връзки за да ви подпишат анекс за удължаването на даден договор, това е чудесна хранителна среда за корупционни практики.“
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
Гечев посочи и друг пример – проектите на местните инициативни групи (т.нар. МИГ-ове) между общини, бизнес и неправителствени организации също „не са пипани три години“.
В ход е вътрешна оптимизация на работата във Фонда, поясни Явор Гечев.
Ако преди предстоящия прием по мерки 4.1 и 4.2 за европейското финансиране на инвестиции в селското стопанство, където се очакват няколко хиляди проекта, не се изчистят заварените забавяния във Фонда, то ДФ „Земеделие“ „в един момент ще „забие“, буквално, както „забива“ един компютър, когато е претоварен, подчерта Явор Гечев.
„Това, което си правим сметки и оптимизация, до Нова година трябва да се изчисти всичко.“
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция
Няма рискове от загуба на пари по Програмата за развитие на селските райони, увери още Гечев.
„Не всеки земеделски производител е измамник. Ако 10 или 5% са се опитали по някакъв начин да вземат допълнителни средства, то тези хора трябва системата да ги хване, но без да пречи на нормалните земеделски производители“, коментира Явор Гечев.
В момента отново се разглежда нормативната уредба по отношение на различни контроли, уточни той.