200 организации се обединяваме за една добра кауза - да няма насилие в България.
Това заяви пред Actualno.com Надежда Дерменджиева, изпълнителен директор на Българския фонд за жените, по време на мирната демонстрация в подкрепа на ратификацията на Истанбулската конвенция, която се проведе в центъра на София.
По думите на Дерменджиева това е най-важният документ за справяне на насилието над жени. "Смятам, че се изясниха донякъде позициите за Истанбулската конвенция. Първо, че стана дума за грешка в превода. В крайна сметка не става дума за някакъв трети биологичен пол, става дума за "джендър" - такъв е и текстът на английски в оригинал. Изключително сме щастливи, че се повдигна този дебат в обществото и най-после то заговори за насилието над жени, насилието над деца, за джендър тематиката. Мисля, че който има уши и очи, ще чуе и ще разбере", коментира Надежда Дерменджиева.
Тя обясни, че Конвенцията не е литературен текст, който да се чете и интерпретира. "Това, че различни хора намериха трети пол и гей бракове в Конвенцията, бих го нарекла просто фалшива новина", каза още изпълнителният директор на Българския фонд за жените.
Малко по-късно пред сградата на Народното събрание започна и протестна акция, която се обяви срещу ратификацията на документа. През паметника на Цар Освободител протестиращите издигнаха плакати с надписи "Не на изродията!" и "Долу Истанбулската конвенция!".
"Моите искания са да не се приема този документ, защото под 90% благовидни неща се прокрадват 10% неща, които са унищожителни не само за нацията - те по принцип като идея са унищожителни за човешкия род", заяви пред Actualno.com Снежинка Цветанова, представител на протестиращите.
По думите й определението "джендър" в Конвенцията е много размито и то се отделя от биологичния пол и де факто няма нищо общо с него. Цветанова посочи, че заинтересовани от приемането на конвенцията са организациите "на които им плащат". Според протестиращата тези 200 организации, които подкрепят Истанбулската конвенция са "световно неизвестни".
Тя отбеляза, че обществото ни има усет и знае, че чрез тази конвенция "ще се въведат неща, които са в разрез с християнските ценности".
Междувременно в Софийския университет "Свети Климент Охридски" по същото време се проведе и обществена дискусия за Истанбулската конвенция, инициирана от председателя на парламента Цвета Караянчева.
На нея стана ясно, че ще е полезно да се изготви една тълкувателна декларация към Истанбулската конвенция, за да успокои онези, които все още имат притеснения за нейното тълкуване.
Вижте снимки от двете акции ТУК