Институтът INSAIT към Софийския университет е една от около 50-те организации в света, които получават покана за участие в историческия първи глобален Алианс за изкуствен интелект в света. Инициативата е на IBM и Meta, като двете компании я обявиха преди броени часове в САЩ. Тя си поставя за цел да обедини най-големите умове в света от частния сектор, научните среди и институциите в името на изграждането на отворен, безопасен и отговорен изкуствен интелект.
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Още: България влезе в най-елитната мрежа за развитие на изкуствения интелект (СНИМКИ)
Общият брой на членовете към основаването на Алианса е внимателно селектиран и в него се включват едни от най-силните университети и развойни центрове в света. Българският INSAIT записва името си до водещи научни институции като НАСА, ЦЕРН, университетите Харвард, Йейл, Бъркли, ETH Цюрих и др., както и технологични компании като Sony, Linux, Intel, AMD и Dell, съобщиха от МОН.
Не само участник, но и основател
Българският институт не само участва в Алианса, но и записва името си сред основателите на инициативата, която си поставя за цел да промени бъдещето на изкуствения интелект в световен план. За глобалното влияние на организациите, които се включват в него, са показателни и обобщените данни - общият им бюджет за развойна дейност надхвърля 80 млрд. долара годишно, в тях работят общо 1 млн. души, а студентите обучаващи се в тях са 400 хил.
Още: Трамвай дерайлира в "Люлин"
Още: Заради обилен снеговалеж: Спряха движението на камионите през "Рожен" и "Превала"
Още: INSAIT привлече в България легендарен учен в областта на изкуствения интелект
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: С TRIX зърнена закуска забавлението за цялото семейство пристига и в България
На съвместното си обявяване IBM и Meta подчертаха, че това е ключов момент за развитието на изкуствения интелект и неговото бъдеще. Тези технологии въвеждат почти ежедневно възможности, които могат да подобрят начина, по който работим, живеем, учим и взаимодействаме един с друг, посочват те. Според тях обаче този невероятен напредък е възможен благодарение на десетилетия иновации в отворена екосистема между наука, бизнес и институции. С напредването на изкуствения интелект обаче човечеството трябва да развива и способността да управлява безопасността. Това е и основен приоритет за Алианса, зад който застават неговите членове.
Още: България става световен център за компютърни науки и изкуствен интелект
Стратегическа цел е и да се измести и фокуса от големи корпорации, които развиват технологии със собствена визия за изкуствения интелект. Затова и Алиансът поставя във фокуса на бъдещата трансформация именно отвореното сътрудничество и използването на експертизата на максимално широк кръг от организации (малки компании, академични среди, научни агенции, големи предприятия, институции и други). Те трябва да се превърнат и в двигател на еволюцията на изкуствения интелект, а един от глобалните центрове, които имат потенциала да са сред движещите сили на тази трансформация е именно българският INSAIT.
Още: Кой има имен ден днес, 21 декември 2024 г. Честито!
Още: Прогноза за времето - 21 декември 2024 г. (събота)