Няма установени нередности или смущаващи обстоятелства в срещата между главният прокурор Сотир Цацаров и бизнесмените Сашо Дончев и Георги Гергов, станала известна като „ЦУМгейт”.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Това установи Инспекторатът към ВСС като прекрати проверката за скандала от преди няколко месеца. Инспекторатът трябваше да прецени дали с действията си Сотир Цацаров е накърнил престижа на третата власт или е нарушил норми от Кодекса за етичното поведение на магистратите.
Причината за констатацията на проверяващите и прекратяването на проверката е, че според тях е установена причината за срещата, но не и съдържанието на разговора. Това става ясно след въпрос на сайтът De Fakto към Инспектората докъде е стигнала проверката. Тоест липсва страничен свидетел (извън тримата участници), който да разкаже какво точно са обсъждали Цацаров, Дончев и Гергов, какъв е предметът на разговора. Сам по себе си фактът на срещата пък не нарушава никакви норми и правила, твърдят разследващите.
Така "ЦУМ-гейт" окончателно отива в небитието. Други проверки на скандала няма – мнозинството във Висшия съдебен съвет отказа да се занимава с него.
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
В началото на май т.г. Инспекторатът публично обяви, че извършва проверка на случая по постъпил сигнал. Впоследствие се изясни, че подателят е Гражданското сдружение „Борец“, регистрирано във Видин, активен участник в шествията за европейско правосъдие и съдебна реформа у нас.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Ето и пълният отговор на Инспектората след въпроса до къде е стигнала проверката:
„Извършена е проверка по случая „Цумгейт“. В хода на същата публично известните участници не са предоставили данни за други присъствали на срещата лица, които да потвърдят изнесеното в сигнала. Установен е фактът на срещата, но не и съдържанието на разговора. Фактът на срещата сам по себе си не нарушава изискванията на Кодекса за етично поведение на българските магистрати. Поради липсата на достатъчно данни за извършено нарушение по смисъла на чл. 175к, ал. 4 от Закона за съдебната власт проверката е прекратена с решение на Инспектората към ВСС, прието на 10 юли 2017 г.“