Възможно е да има нова вълна на COVID-19 в края на март, тъй като започнаха да циркулират нови варианти на вируса. Това заяви пред Нова телевизия клиничният имунолог проф. д-р Мариана Мурджева от Националния ваксинационен щаб.
Още: Най-важните новини за деня: 22 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
„Това са генетични варианти на вируса и очаквам да продължава да ги има. Възможно е да има и други. Има голям селекционен натиск върху вируса и това е резултат от неговата циркулация сред обществото.
Това води до намаляване на патогенния му потенциал, но това го кара и да се променя по начин, по който да избягва евентуални промени в средата, които биха го омаломощили”, обясни още тя.
В момента има три мутации на коронавируса, посочи имунологът. „Британската мутация вече циркулира из Европа, другата е южноафриканската, а последната идва от Бразилия”, коментира тя.
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Още: Рокади в БДЖ: Транспортният министър смени директора на железниците
„Една от ваксините, за която вече се знае, че действа срещу британската линия е ваксината на NovaVax, която има и доста висока ефикасност – 89%. Другата ваксина, която също е тествана върху южноафриканската мутация, е ваксината на Jansen, тя е с обща ефективност 66%, но е доказано, че ефективността срещу южноафриканската линия е по-слаба”, каза още Мурджева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Внимание, студено": Жълт код за ниски температури в 19 области
Още: Мирослав Боршош към екскурзоводите: Вие сте едни от хората, които показват България пред света
По думите й антителата на имунизирани с ваксината на Pfizer, могат успешно да неутрализират новата британска мутация на COVID-19.
„По отношение на AstraZeneca, очакваме да получим конкретни резултати за клиничните изпитвания, но до момента се знае, че е изпитвана в 4 изпитвания, някои от които във Великобритания и Южна Африка. В две от тях се показва, че имунизацията има добра ефикасност", посочва имунологът.