Горещините отминаха, но безводието на много места в страната, отново постави на дневен ред болната тема за амортизираната ВиК инфраструктура в страната и критичното изоставане в управлението на водопроводните мрежи в много градове. Водата не достига в Ловеч, Плевен, Шумен, Велинград и в много други населени места в страната. В 21-ви век университетската болница в Плевен използва водни резервоари, защото 16 часа в денонощие медицинското заведение няма вода. Как обаче може да бъде трайно преодолян този проблем? Своя опит споделя пред „Актуално“ Васил Тренев, изпълнителен директор на най-големия ВиК оператор в страната “Софийска вода”, част от Веолия. За последните 20 години това е единственият воден оператор, управляван чрез публично-частно партньорство, който към момента намали загубите под 40 %, докато средното ниво на загуби в страната е над 60%.
1. През лятото в страната се стигна до криза с питейната вода, а тази есен се оказа, че кризата въобще не е отминала. Отново хора протестират, защото нямат вода за най-елементарни нужди. Какво е вашето обяснение?
Въпреки че климатичните промени са съществен фактор, първата асоциация по тази тема, която широката общественост прави, е загубите на вода. В страната те са средно 60 %. По-тъжният факт е, че те са функция на многогодишно пренебрегване на ВиК сектора и липса на инвестиции за рехабилитация и подобряване на водопроводните мрежи. А намаляването на загубите не е просто отстраняване на аварии и откриване на течове. Изисква се дългосрочен стратегически подход, в който влиза голям комплекс от дейности. Причината за кризата с водата към днешна дата има своето историческо обяснение.
2. Как изглежда то през историята на управляваното от Вас дружество - “Софийска вода”?
В края на 90-те години яз. Искър се оказва почти празен. Столицата е изправена пред воден режим. Загубите на вода са почти 70%. Това е и причината тогавашното управление на София да предприеме драстични стъпки за изход от кризата чрез намиране на външна експертиза и сключването на договор с международен частен ВиК оператор – твърде необичаен подход за онова време, доказано успешен от гледна точка на днешните резултати в ефективността на ВиК системата на София. Още в началото на концесионния договор между Софийска вода и Столичната община, сключен през 2000 година, е заложен основен ангажимент за ВиК оператора да намали загубите на вода и да се гарантират необходимите за населението количества вода за питейно-битови нужди. Изпълнението на тези ангажименти става основен приоритет и за международната група “Веолия”, която е мажоритарен акционер в “Софийска вода” (77.1%) от 2010 г. Останалите 22.9% от акционерния капитал на дружеството се държат от Столичната община чрез общинското дружество “Водоснабдяване и канализация ЕАД - София”.
За да се постигне траен резултат в тази област, „Софийска вода“ предприема комплексни действия, следвайки доказани практики по света – зониране на водопроводната мрежа, управление на налягането в мрежата, изграждане на дигитална географска информационна система, въвеждане на нови дигитални приложения за проследяване на водата в мрежата онлайн, изграждане на надеждно водомерно стопанство и не на последно място организация на екипи за отстраняване на аварии по мрежата, откриване на скрити течове и откриване на незаконно присъединени имоти. Тук трябва да отбележим, че когато говорим за общи загуби, в този процент влизат и търговските загуби (нерегламентирано потребление), които често заемат сериозен дял в общото число. Средно е прието, че те представляват около 30% от общите загуби. Не на последно място, намаляването на загуби е свързано и със сериозни инвестиции, резултатът от които започва да става видим едва след години. Поради този сериозен комплекс от експлоатационни и организационни дейности, говорим не просто за намаляване на количества загуби на вода, а за цялостна ефективност на мрежата и устойчивост на системата. В тази ефективност загубите са един от показателите, но не единствен такъв.
3. Какви са конкретните резултати от тези въведени мерки към днешна дата за “Софийска вода”?
„Софийска вода“ постига 61 % ефективност на мрежата си към края на 2023 година като свежда загубите съответно до 39%. Към септември тази година загубите са 37,8% като за няколко месеца сме повишили ефективността на мрежата с близо 1%. В одобрения наскоро бизнес-план на дружеството за периода 2022-2026 година след 2 години ефективността на мрежата трябва да се повиши до почти 67% и съответно загубите да паднат до 33 %.
Ако изразим тези проценти в спестени кубически метри вода, то през последните почти 14 години, откакто „Софийска вода“ е част от Веолия, сме спестили на природата общо над 86 млн. м3 вода. В резултат на системните ни усилия, водните обеми на основните водоизточници за София - язовирите „Искър“ и „Бели Искър“ са достатъчни за следващите три години, дори в случай на напълно сухо време без дъжд.
4. На базата на тези резултати, мислите ли, че имате универсално решение на проблема със загубите на вода?
За всички от ВиК сектора е ясно, че борбата със загубите няма единна формула. ВиК системата на всеки град е изграждана по различен начин и е специфична. Затова в годините всички стигнахме до извода, че най-добрият подход е споделянето на опит. Това, за щастие, се случва в България. “Софийска вода”, като част от Веолия, също активно участва в постоянния “разговор” в нашата професионална общност. Другата добра новина е, че вече има сериозно осъзнаване на необходимостта от спешни действия и инвестиции на държавно ниво. Промяната на климата не е просто предсказание за далечно бъдеще, а факт. Нека си припомним, че водната криза в Перник през 2020 г. беше преодоляна и с помощта на “Софийска вода”, като водата достигна до Перник през водопреносната мрежа на София. Групата „Веолия“ разполага с необходимата експертиза и опит и може да ги сподели с други ВиК оператори в страната, за да помогне за намаляване на загубите на вода, особено в критични моменти като този.
Пестенето на водните ресурси е приоритет за “Веолия” и в настоящия ни стратегически план GreenUP 2027, а целта на Групата е да спести 1.5 млрд куб. м вода до края на 2027 г. Трябва да сме реалисти и да не смятаме, че загубите на така безценния ресурс – водата, ще изчезнат с магическа пръчка. Но все пак, има воля, има налична експертиза, значи има и шанс в следващите години да се случи една по-комплексна реформа. Въпреки това, има едно условие - всички институции и заинтересовани страни във водния сектор да се обединят и да припознаят отговорната си роля в този предизвикателен процес.