Българският разследващ журналист Христо Грозев отвърна с доза ирония на руските власти, които наредиха задочния му арест заради "незаконно преминаване на руската граница".
Лефортовският районен съд в Москва не конкретизира какво точно е престъплението, но от публикация на Грозев в профила му в Twitter от днес се разбира, че става въпрос за помощ към журналиста Роман Доброхотов да избяга от страната.
"Както каза Доброхотов, защо просто не ни отровят задочно и не приключат с това", написа българинът, коментирайки публикация по темата на основателя на разследващата медия Bellingcat Елиът Хигинс.
As @Dobrokhotov said, "why don't they just poison us in absentia and just get it over with" https://t.co/z2Y2v9mWmB
— Christo Grozev (@christogrozev) April 21, 2023
След което допълни в свой пост: "Но сериозно, след като четири месеца бях в списъка на издирваните лица в Русия без обяснение какво е било моето евентуално престъпление, сега ФСБ го оповести публично: обвиняват ме, че съм помагал на журналиста Доброхотов да напусне Русия през 2021 г., за да не бъде хвърлен в затвора".
But seriously, after four months of being on Russia's wanted list without an explanation of what my would-be crime was, now the FSB made it public: the accuse me of having helped journalist @Dobrokhotov leave Russia in 2021 to avoid being thrown in jail. https://t.co/JvlT7jV16p
— Christo Grozev (@christogrozev) April 21, 2023
Съдът е удовлетворил искането на следствието за задочен арест на разследващия журналист, съобщи "Ведомости" днес.
Христо Грозев вече беше издирван в Русия. В края на 2022 г. стана известно, че срещу него е образувано наказателно дело за разпространение на "фалшиви сведения за руската армия". Той бе обявен за издирване от Москва по член от Наказателния кодекс, който не се споменава. ФСБ го обвинява и в оказване на помощ на украинското разузнаване - според агенцията журналистът е участвал в операция по отвличане на руски самолет, която е била осуетена от ФСБ.
През февруари тази година Грозев най-после получи отговор от Русия защо вътрешното министерство го е обявило за издирване. Оказа се, че няма никакво разследване срещу него – поне не и такова, което да е известно на висшия разследващ орган на Руската федерация. Все пак името му е в списъка на най-издирваните лица. Тогава той предположи, че може да го търсят за извършено пътнотранспортно нарушение преди 2016 г., когато за последно е бил в Русия.
ОЩЕ: МВР отказва да каже има ли отговор от Русия за издирването на Христо Грозев