През последните години хранителните добавки стават все по-популярни и се превърнаха в част от режима на съвременния човек в стремежа му за подобряване на здравето и качеството на живот. Но въпреки нормативните изисквания и регистрационния режим, все още хората не знаят на какви условия трябва да отговарят хранителните добавки и все още се допускат нарушения, свързани с тяхното предлагане и приемане. Затова от бранша настояват за сериозна информационна кампания, но и за по-сериозни наказания и санкции за новите фирми, които дискредитират този бизнес.
Още: Мирослав Боршош към екскурзоводите: Вие сте едни от хората, които показват България пред света
Още: Най-важните новини за деня: 21 февруари 2025 г.
Това стана ясно от кръгла маса на тема "Хранителни добавки - изисквания за регистрация, търговия и контрол", организирана от сдружение "За достъпна и качествена храна".
ОЩЕ: Спортни добавки: всичко за техните ползи и вреди
"Самият факт, че първата дума от наименованието на този продукт е "хранителни", предпоставя да се отнасяме към тях с необходимото внимание и уважение", коментира д-р Андрей Велчев, председател на УС на сдружението "За достъпна и качествена храна".
Още: Прогноза за времето - 22 февруари 2025 г. (събота)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Разлюля тепетата: Земетресение с магнитуд 3.1 в района на Пловдив
Още: Премиерата на филма за Милен Цветков: Сълзи, но и много надежда
Снимка: БГНЕС
Пазарът е залят
От началото на годината до днес са подадени 5 000 заявление за регистрация на хранителни добавки.
Едни от най-честите нарушенията са свързани с етикетирането и представянето на хранителните добавки. Често се наблюдаваше и несъответствие в максимално допустимите количества витамини и минерали при хранителните добавки.
Още: Над 6000 продукта с роден вкус на добри цени в Kaufland
Още: Трети бойкот на магазините, този път и на банките
Д-р Галя Викьова, която е зам.-изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) заяви, че пазарът е залят от хранителни добавки, но не всички са регламентирани, предвид множество постъпили за това сигнали. „При нас това е един тежък сектор. Много от фирмите, които се занимават с това, търпят доста корекции на техните заявления. Но в крайна сметка това, което влиза в регистъра ни, е годно за консумация. Хранителните добавки нямат лечебни свойства и при представянето им не трябва да има тази информация“, обясни тя.
ОЩЕ: Фармацевт: Тези хранителни добавки са опасни за сърцето
Виктория Дойчева, експерт в БАБХ, също поясни, че хранителните добавки не могат да имат лечебен ефект, а само допринасят за хранителния баланс. “Има много изисквания за етикирането, то трябва да е на български език, пакетиране и срок на годност, но новото е, че трябва да се упомене какъв процент от регламента са витамините и минералите в добавката”, заяви Дойчева.
Тя разказа, че най-честите злоупотреби са лечение на симптомите на кашлица, облекчаване на дискомфорта, болка в ставите, както и използване на известни личности за реклама на хранителните добавки.