В подписка до Министерство на околната среда и водите хидрогеолози от Пазарджик и от страната настояват за промяна на наредбата, според която се изисква пълен химичен и радиологичен анализ по 41 показатели дори и за кладенци, които се използват за непитейни нужди, предава БНР.
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Промените започнаха да се прилагат от басейновите дирекции преди няколко месеца.
Според хидрогеолозите това оскъпява двойно узаконяването на кладенците за непитейни нужди - независимо дали са стари или новоизградени, каза инж. Валентин Ненков:
„Искаме в нея ясно да се регламентира - когато водовземното съоръжение, било то кладенец или извор, се ползва за питейно-битово водоснабдяване и влагане на водата в продукти хранителни и от парфюмерийното производство, тогава се правят пълни изследвания такива, каквито са в член 10 от Приложение 1 на наредбата. Когато обаче водата от водовземното съоръжение се ползва за други нужди, било автомивка, било бъркане на бетон или пък поливане на тревни и цветни насаждения, било отопление, тогава има два варианта - или на всички да се прави кратък съкратен химичен анализ 24/28 показателя, както беше досега, и другият вариант е - ако някой в министерството смята, че е по-добър, нека го направят и така - за всеки вид водоснабдяване ясно да бъде написано какъв вид химично изследване трябва да се направи, кои точно показатели да се хванат. Това е целта на въпросното писмо, защото няма никаква логика“.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Още: Трамвай дерайлира в "Люлин"