В подписка до Министерство на околната среда и водите хидрогеолози от Пазарджик и от страната настояват за промяна на наредбата, според която се изисква пълен химичен и радиологичен анализ по 41 показатели дори и за кладенци, които се използват за непитейни нужди, предава БНР.
Още: Великденски дух и до 1000 промоции тази седмица в Kaufland България
Още: Властта печели време за новия план за бежанците от Украйна
Промените започнаха да се прилагат от басейновите дирекции преди няколко месеца.
Според хидрогеолозите това оскъпява двойно узаконяването на кладенците за непитейни нужди - независимо дали са стари или новоизградени, каза инж. Валентин Ненков:
„Искаме в нея ясно да се регламентира - когато водовземното съоръжение, било то кладенец или извор, се ползва за питейно-битово водоснабдяване и влагане на водата в продукти хранителни и от парфюмерийното производство, тогава се правят пълни изследвания такива, каквито са в член 10 от Приложение 1 на наредбата. Когато обаче водата от водовземното съоръжение се ползва за други нужди, било автомивка, било бъркане на бетон или пък поливане на тревни и цветни насаждения, било отопление, тогава има два варианта - или на всички да се прави кратък съкратен химичен анализ 24/28 показателя, както беше досега, и другият вариант е - ако някой в министерството смята, че е по-добър, нека го направят и така - за всеки вид водоснабдяване ясно да бъде написано какъв вид химично изследване трябва да се направи, кои точно показатели да се хванат. Това е целта на въпросното писмо, защото няма никаква логика“.
Още: Почина уважаван преподавател в Софийския университет