В днешното издание на "Видимо и невидимо: Изопачената история" Кънчо Кожухаров ни среща с д-р Любомир Канов. В комунистическа България Любомир Канов е осъден и лежал в затвора за „подривна дейност срещу социалистическия строй“. Той е психиатър с практика в България и САЩ, писател и анализатор на обществено-политическите процеси.
„Това е фактически девиация - отклонение на здравия разум, на логическото съждение, способността да преценяваш събитията, историята и обществото. Причините за тази патология са наистина комплексни, но главният двигател на тази патология са набиваните в главите на децата още от ранна възраст лъжи, многобройни исторически лъжи.“, казва д-р Канов за българската русофилия. Още: Асен Генов: Мислете като гласувате (ВИДЕО)
„Това е една неспособност рационално да преработиш информацията, което е характерно за затворени общества, общества, които са били откъснати от реалния живот, животът на бройлери, затворени в кафез, във ферма, като някаква ферма на Оруел. При тези обстоятелства критичното мислене закърнява, хората се отучват от реално живеене в реално общество, с реална конкуренция и реални рискове и т.н. В кафеза, при социализма не беше необходимо да се мисли и, общо взето, образованието се свеждаше до някаква своеобразна дресура на мисълта, образование, с което много се хвалим засега. Но всъщност в голямата си част, по исторически и хуманитарни проблеми, беше чиста дресура с насилствено изучаване на комунизма, историята на Съветския съюз, конгресите и т.н.“
Според д-р Канов голяма част от русофилите в България са разочаровани от прехода към капитализъм, страхуват се от конкуренцията, необходимостта да правят усилия, липсата на сигурност, възнаграждаването на риска, личното развитие и т.н. „Тези хора са фрустрирани и даже озлобени към това, което им се налага да правят и за което не са подготвени, защото истинското общество, западното общество, което е истинско общество, то е сурово общество. То не е от люлката до гроба дундуркане, там човек се бори за живота си, за семейството си." Още: Втората война - можем ли да изберем страна? (ВИДЕО)
„Въпросът е, че всеки един поотделно, всеки един човек преди да се замисли за общото трябва да погледне в себе си и да направи най-доброто, което той е в състояние да направи със себе си и за другите, да работи по най-добрия начин, да се грижи за това, което му е поверено, за себе си, за семейство си, за съседите си, за квартала си и в крайна сметка като цялостност, като народ, което се състои от своите съставляващи единици хора и самият народ да се придвижи от последно място в Европа до средно европейско ниво един ден.“, съветва психиатърът.
Целият разговор на Кънчо Кожухаров с д-р Любомир Канов във „Видимо и невидимо: Изопачената история“ можете да гледате във видеото: