Ще има ли протест заради строежа на автомагистрала "Хемус"? Притеснени граждани готвят и сигнал до Европейската комисия (ЕК). Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) обаче успокоява недоволните.
Още: Без внос на работна ръка няма да минем: Евтим Милошев за проблемите в туризма
Още: Жълт код за значителни валежи в девет области
АПИ не е възлагала изпълнението на никакви дейности край река Вит, свързани с изграждането на участък от АМ „Хемус“. Агенцията прави това уточнение по повод запитване от медии по сигнал от Сдружение „Балканка“, информират от АПИ.
Припомняме, че от сдружението са проверили района край река Вит при Боаза по сигнали на местните. От клуба бяха категорични по-рано пред БНР, че са „за“ това да се строят магистрали, но първо трябва да се спазват законите и да се пази максимално природата. Въпреки уточнението от Пътната агенция, за събота е планиран протест на място. Предвижда се и да се изпрати жалба до (EК) за строежа на магистралата.
"В момента дружеството „Автомагистрали“ извършва изкопи, насипи, водостоци и селскостопански подлези в участък 1 - между 94-ти и 96-ти км. Изгражданите насипи със скален материал са от кариери за инертен материал, с които дружеството има договор за доставка. В тази връзка опитите за внушение, че в изграждането на трасето се влага баластра от рeка Вит са неверни. „Автомагистрали“ ЕАД не разполага и не e искала разрешение за добиване на баластра от река Вит", посочват още от АПИ.
Още: Кой има имен ден днес, 23 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
"По повод сигнала от Сдружение „Балканка“ Агенция „Пътна инфрастуктура“ ще изиска допълнителна информация от компетентните институции РИОСВ и Басейнова дирекция "Дунавски район", става ясно от съобщението на Агенцията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Инж. Димитър Куманов от клуб "Балканка" заяви пред "Хоризонт", че "най-опасното в момента е сечта на крайбрежната растителност, която укрепва бреговете, и копането на баластра в речните тераси. Това води включително до увеличаване риска от наводнения". По думите му там има „Натура 2000“ "със съответни забрани, които сега ги нарушават. Тези зони с техните забрани пазят интересите на местното население“, категоричен е още инж. Куманов.