По разпореждане на министъра на земеделието, храните и горите проф. д-р Христо Бозуков горските стопанства ще извършват засилен контрол за спазване на забраната срещу изсичане на гори в страната. На място в държавните горски предприятия, регионалните дирекции по горите и държавните ловни стопанства ще бъдат изпращани и мобилни екипи от Изпълнителна агенция по горите.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
До края на годината се ограничава планирането и провеждането на сечи в държавните горски територии. Забраната обхваща изсичането на гори в 15 метровата зона от двете страни на постоянните водни течения, както и в буферната зона, която включва 100-метровата ивица на реките Марица, Тунджа, Места, Струма, Арда, Лом, Цибрица, Огоста, Скът, Искър, Янтра, Вит, Съзлийка, Стряма, Осъм, Русенски Лом, Камчия, Велека и Резовска.
Преустановява се и сечта в ивицата от 15 метра от всяка страна на поройните водни течения, в периметър от 200 метра около язовири и езера и в радиус от 20 метра до извори, кладенци, каптажи, водопои и други водоизточници, които не са включени в санитарноохранителните зони. Ограничават се сечите в урбанизирани територии и горски територии за защита на сградите и обектите на техническата инфраструктура в определени диапазони.
Санитарни, принудителни и технически сечи ще се допускат само за опазване на горските територии от пожари, усвояване на дървесина от имоти с променено предназначение, имоти, върху които е учредено право на строеж или право на ползване и сервитути по реда на Закона за горите и Закона за енергетиката. Сечи ще бъдат провеждани и за защита бреговете и островите на река Дунав, както и на създадените хидромелиоративни системи и съоръжения за предпазване от вредното въздействие на водите.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
По нареждане на министър Бозуков, държавните предприятия ще намалят и с 30 % обема на предвиденото средногодишно ползване по горскостопанските планове на Държавните горски предприятия и Държавните ловни стопанства от високостъблени гори с възраст над 100 г. Средногодишното ползване не трябва да надвишава 10 % по обем и площ от предвиденото в горскостопанските планове. Изискванията не се отнасят за добива от санитарни, принудителни и технически сечи.
Изпълнителната агенция по горите следва да предприеме действия за дигитализация и осигуряване на публичност на дейностите в горския сектор.