Междусистемната газова връзка Гърция-България, която наскоро отбеляза една година експлоатация, се оскъпи с почти 16,5 млн. евро. Това става ясно от обявление в Агенцията за обществени поръчки.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Информацията в АОП сочи, че на 22-ри януари т. г. е изменен договорът за проектиране, доставки и строителство на интерконектора, подписан през октомври 2019 г. между проектната българо-гръцка компания Ай Си Джи Би АД (със седалище в София) и изпълнителят „Авакс“ АД - Гърция. Собственик на акциите й от българска страна е държавата чрез Министерството на енергетиката и Българския енергиен холдинг.
Първоначалната обща стойност на договора е 144 850 000 евро без ДДС.
В допълнителното споразумение е уточнено, се сумата по него се намалява до 137 368 061 евро (тоест със 7 481 939 евро), поради отпадане на някои дейности.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
Поради отчетената инфлация обаче се увеличава с 16 450 713 евро. Така общата крайна стойност на договора възлиза на 153 818 774 евро без ДДС. Още: Гърция оттегли претенции за милиони, ICGB ще вземе компенсация за интерконектора
По него е изпълнено проектиране, доставки и строителство, провеждане на обучение на персонала и дейности по въвеждане в експлоатация на газопровод IGB, който свързва директно националните газопреносни мрежи на Гърция и България, с диаметър на тръбата DN 800 (32”) и обща дължина приблизително 182 км.
Максималният му капацитет за пренос на природен газ е от 5 млрд. куб.м/годишно, с максимално работно налягане от 75 бара. Първоначалният му капацитет е от приблизително 3 млрд. куб.м/годишно и осигурява реверсивен поток. Още: Колко газ е пренесен през интерконектора с Гърция за 2023 г.
Припомняме, че през октомври от ICGB информираха, че след детайлен одит са получили и последния транш от финансирането по линия на Европейската енергийна програма за възстановяване. И общата стойност на целия проект IGB с всички дейности в него (не само по посочения по-горе договор – б. р.) възлиза на 253 милиона евро.
Средствата са осигурени чрез финансиране от акционерите БЕХ (България) и IGI Poseidon (Гърция). Отделно 109,9 млн. евро са използвани под формата на заем от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), 45 млн. евро по Европейската енергийна програма за възстановяване (ЕЕПВ) и 39 млн. евро от Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“.
Тоест, осигурената от акционерите сума е 59,1 млн. евро.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция
Финалната сума от 22,1 млн. евро е била одобрена след успешното приключване на редица одитни процедури.
Същият месец се навърши една година от началото на търговската експлоатация на интерконектора. Още: Ето колко от капацитета на интерконектора Гърция-България е резервиран за следващата газова година
Новата инфраструктура вече осигурява близо 50% от количествата природен газ, необходими за вътрешното потребление на България. С изграждането на IGB е осигурен и нов маршрут за доставки на природен газ и до други държави от по-широкия регион.
Независимите одити ще продължат и по време на фазата на търговска експлоатация на газопровода. Те ще се провеждат ежегодно, включвайки одити на документация и инспекции на терен, с цел да се гарантира пълно съответствие с европейските и националните разпоредби и законодателство, уточняват от „Ай Си Джи Би“.
Преди седмица от ръководството на „Ай Си Джи Би“ съобщиха новината, че вертикалният газов коридор се разширява през Молдова и Украйна.
Планират разширяване на капацитета на интерконектора до 5 млрд. куб. м, за да може да се пренасят 10 млрд. куб. м годишно втечнен природен газ от терминалите в Гърция и каспийски газ през Южния газов коридор, достигайки до Молдова, Украйна, Унгария и Словакия.
„Операторите на газопреносни системи от Вертикалния газов коридор (Гърция, България, Румъния, Унгария) приветстваха Молдова и Украйна като нови членове на инициативата. Страните подписаха Меморандум за разбирателство в Атина, Гърция, в рамките на министерска среща на групата на високо равнище за газова свързаност на Централна и Югоизточна Европа (СЕЅЕС).
Меморандумът за разбирателство затвърждава интензивното сътрудничество, развивано от операторите на газопреносни системи за природен газ и втечнен природен газ от Гърция (DESFA и Gastrade), България (ICGB, Булгартрангаз), Румъния (Transgaz), Унгария (FGSZ) и Словакия (EUStream), с цел да се отговори по координиран начин на необходимостта от засилване на енергийната сигурност и по-нататъшна диверсификация на източниците на доставки. Още: ICGB финализира усвояването на средствата за интерконектора с Гърция
Разширяването на координацията в рамките на Вертикалния газов коридор с операторите от Молдова (Vestmoldtransgaz) и Украйна (GTSOU) е по инициатива на ICGB и цели осъществяването на по-тясно сътрудничество за използване на съществуващата инфраструктура за природен газ в региона. Това може да даде възможност за транспортиране на 10 млрд. куб. м/г. втечнен природен газ от терминалите в Гърция и каспийски газ, количества от Южния газов коридор през трети страни, което допълнително засилва ключовата регионална роля на интерконектора IGB.
"В момента газопроводът IGB оперира с капацитет от 3 млрд. куб. м годишно, но предвид динамиката в региона и търсенето на пазара вече работим по разширяването на този капацитет, за да достигне 5 млрд. куб. м годишно. Това ще бъде от огромно значение, за да се позволи вносът на по-големи количества втечнен природен газ от юг чрез IGB и чрез Трансбалканския газопровод, за да достигне и до пазарите на Молдова и Украйна, Унгария и Словакия", заявиха изпълнителните директори на ICGB Теодора Георгиева и Джордж Сатлас.
Според тях с тази стратегическа стъпка Вертикалният газов коридор се превръща в по-конкурентен коридор за европейските потребители, като засилва енергийната независимост на Европа и диверсификацията на доставките.
Като следващи стъпки всички оператори на преносни системи се договориха да проведат едновременно през юли 2024 г. - една година по-рано от предвидения график, обвързващ пазарен тест за разпределение на капацитета в съответните точки за междусистемно свързване. Въз основа на изразения пазарен интерес ще бъдат придвижени проекти за разширяване на капацитета, за да се отговори на търсенето по трасето на Вертикалния коридор“, се казва още в съобщението.