Учени от университета на Уайоминг, САЩ, създадоха нов вид генно модифицирани копринени пеперуди, които могат да изработват свръхздрави влакна, съобщи ИТАР-ТАСС.
Още: Трамвай дерайлира в "Люлин"
Още: Заради обилен снеговалеж: Спряха движението на камионите през "Рожен" и "Превала"
Целта на биолозите под ръководството на проф. Дон Джарвис била да получат материал, който по качествата си може да съперничи с копринените нишки, създадени от паяци. Тази здрава протеинова нишка се произвежда в изключително малки количества от паяците и затова не може да бъде използвана в промишлеността.
За да запълнят тази "празнина", учените кръстосали гени от паяци и от копринени пеперуди, които създават необходимото количество подобни нишки. По този начин задачата да се създаде коприна, здрава като стомана, била решена.
Откритието може да намери приложение преди всичко в медицината. От новия материал ще може да се създават много по-здрави протези. Представители на общността на учените вече изразиха някои опасения относно заплахата, която генно модифицираните копринени пеперуди могат да представляват за естествените видове.
Още: С TRIX зърнена закуска забавлението за цялото семейство пристига и в България
Още: Жълт код за сняг, виелици и дъжд
Проф. Гай Попи от университета на Саутхамптън обаче е на мнение, че новият вид копринени пеперуди не застрашават околната среда, а преимуществата, свързани с производството на генно модифицирана коприна, превъзхождат евентуалния риск.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Резултатите от изследването са публикувани в Proceedings of the National Academy of Sciences.