Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Главният секретар на МВР: Не повече от двама души заедно в пешеходна зона. Законно ли е?

30 март 2020, 08:50 часа • 7469 прочитания

На обществени места, като "Витошка", има забрана за струпване на повече от двама души. Това заяви главният секретар на МВР Ивайло Иванов, обяснявайки защо вчера (29 март) по "Витошка" имаше полицейска активност. Той посочи и думи на началника на Националния кризисен щаб генерал-майор професор д-р Венцислав Мутафчийски в подкрепа на своето твърдение.

Още: Властта обича медиите, властта обича парите, но трябва да има регулация: СЕМ говори за социалните мрежи

Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!

Припомняме, че със заповед на здравния министър от 17.03.2020 година (РД-01-131/17.03.2020) беше посочено, че се създава нова точка 9 към първата заповед за строги противоепидемични мерки от 13 март: "Не се допуска посещението и събирането на повече от двама възрастни хора на открити и закрити обществени места". Но след два дни излезе нова заповед, в която беше упоменато, че точка 9 се отменя. В най-новата към днешна дата заповед за противоепидемичните мерки на здравния министър не се упоменава нищо за точка 9.

Иванов увери, че няма да те глобят 5000 лева, ако вървиш сам по улицата. И добави, че вече се ползва т.нар. система със сирени, за да се предупреждава по високоговорителите да не се събираме. "Не виждам някакъв проблем безотговорните граждани да се стреснат", каза главният секретар на МВР пред Нова телевизия.

Трябва да има самоконтрол, отговорност от самите граждани – не трябва да има само прилагане на сила от МВР, е тезата на Иванов.

Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)

Над 25 000 души са поставени под карантина към този момент, заяви главният секретар на МВР, който уточни, че ежедневно числото се променя. При извършване на проверка на улицата от полицаи, те могат да проверят по ЕГН дали някой трябва да стои вкъщи под карантина. Ако бъде хванат човек под карантина, се образува досъдебно производство и се подвежда под наказателна отговорност по чл. 355 от Наказателния кодекс. По този член се санкционира за нарушаване на карантина и има над 300 досъдебни производства.

Следене на трафични данни може да има само за лица под карантина и има само следене по данните от клетките на мобилните оператори, увери Иванов.

Попитан относно идеята всички да бъдем "маркирани" с трафични данни от телефони и да се използва система със SMS-и, за да можем излезем навън. Такава система има в Гърция – получаваш разрешение да идеш някъде със SMS, като заявяваш предварително къде ще ходиш и те следят по трафичните данни. В Албания влезе същата система от днес, 30 март.

Иванов каза и, че има заразени полицаи с коронавирус – в София. Става въпрос за 5 души. Не са от работещите на КПП-тата, увери той. Иванов добави, че личните карти на КПП-тата се гледат от дистанция, не се вземат в ръка, като това било един вид самовъведена мярка. С 60% е намалял трафикът между градовете, уточни той.

Още: Има ли проблем с финансирането на български филми: В "Студио Actualno" гостува Виктор Божинов (ВИДЕО)

Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи

Може би на даден етап армията ще се включи. Засега имаме необходимия капацитет да осигуряваме реда, каза още главният секретар на МВР. И изрази искрена надежда да няма сценарий да бъдат ограбвани магазини и хора за храна, като посочи, че полицията наблюдава големите търговски вериги.

Иванов увери, че никой не е репресиран заради противоепидемичните мерки.

Още: "Коронавирусът упражнява все по-силен натиск по света"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес