Политическата пропаганда в джамиите е забранена, а мюсюлманските духовници трябва да се подготвят у нас, а не в чужбина. Това заяви главният мюфтия на мюсюлманите в България Мустафа Алиш Хаджи в Кърджали.
„Ние сме религиозна организация и няма да допуснем да се повтори случаят от неотдавна, предупредили сме имамите. Ако допуснат пропаганда, ще действаме според нашия устав и ще има санкции. Отделно действията им подлежат на отговорност пред действащото законодателство“, подчерта духовният водач.
Той определи проектозакона на Георги Кадиев за вероизповеданията и заложените в него рестриктивни мерки при подбора на духовни лица като насочен изключително срещу мюсюлманското вероизповедание в страната.
„Само Главното мюфтийство ползва кадри, обучени в други държави. Това отново доказва справедливото ни искане абсолвентите на Висшия мюсюлмански институт да получат равни права с останалите. Този институт съществува от 1998 г., но дипломите се признават само в рамките на мюсюлманското вероизповедание. От това губи държавата, губи и духовенството, а в сложната международна обстановка държавата има остра нужда от подготовката на мюсюлмански проповедници в страната, а не извън нея“, коментира Хаджи.
Той днес се включи в работата на конференцията за избор на районен мюфтия на Кърджали. Участниците преизбраха досегашния си духовен водач Бейхан Мехмед, който се състезава с бившия мюфтия Фикри Сали. Напоследък името на Бейхан Мехмед се свързва с новата партия ДОСТ на Лютви Местан, а слуховете се засилиха след внезапното му отсъствие от честването на националния празник 3 март и още повече заради липсата му от традиционното кафе същия ден с кмета и свещеника. Третомартенското кафепиене от над 10 години стана емблематично за Кърджали във формата кмет Хасан Азис-свещеник Петър Гарена – мюфтия Бейхан Мехмед в кафенето на Байрам Даскала, но тази година се провали, предаде БГНЕС.
Фикри Сали пък е първият мюсюлмански духовник, който още през 2001 г. постави претенцията на местното джамийско настоятелство за собствеността върху сградата на Историческия музей. Тогава той беше районен мюфтия и по време на посещението на премиера Симеон Сакскобургготски в града го пресрещна на улицата и му връчи папки с документи за това.