Липса на бармани и сервитьори след цялостното отваряне на заведенията констатираха управители и служители от столични заведения. Младо момче, което работи в ресторант на „Витошка“, разказва пред „Телеграф“, че потокът от клиенти е голям и персоналът не стига.
Още: Времето утре - 10 януари 2025 г.
Още: След катастрофата с коне: Проверки на животните в Кюстендилско
Ако преди на човек са се падали по две маси за обслужване на клиенти, сега работата се е увеличила двойно. "Въпреки, че броят на местата е редуциран наполовина, има много клиенти, тъй като и хората искат да се разнообразят. Много от колегите ми отидоха да работят в магазини, които са извън моловете, защото не можаха да издържат финансово, докато ресторантите бяха затворели", коментира той.
Според заповедта на здравното министерство заведенията отвориха само градините на 1 април. От 12 април вече могат да допускат клиенти и във вътрешната част. За да избегнат риск от заразяване, ресторантите, които разполагат с големи прозорци, ги бяха отворили, за да се опреснява въздуха. Освен това със затоплянето на времето много малко от клиентите избираха маси в заведенията и предпочитаха да ползват местата навън. За да отговорят на изискванията за работа, на входовете на ресторантите бяха поставени устройства или маси с диспенсер с дезинфектант. Освен това и във вътрешността на обектите бяха намалили броя на масите като на място, където е имало четири маси, сега са само две.
След разхлабването на мерките част от заведенията обаче останаха затворени заради липса на средства, с които да заредят със стока и да посрещнат клиенти, както и да си платят сметките. Такива има в „Студентски град“, както и в други квартали на София. Някои от управителите на заведения пък смениха концепцията и останаха затворени за клиенти във вътрешната част на обекта и обслужваха само седящи навън. Въпреки пандемията и делничния ден заведенията в Студентски град бяха пълни с млади хора, които консумираха напитки в популярните си барове и пушеха наргиле. Други пък обсъждаха с приятели, от къде да си купят рокли и дрехи за предстоящото отваряне и на нощните клубове. Оказа се, че младежите не са скучали по време на локдауна и много от тях са преминали разкрасителни процедури. Много от дамите бяха с поправки в устните, с изрисувани вежди и прически като за абитуриентски бал. Младежите пък заложиха на оформена брада и доста нови татуси.
Още: 100 години Георги Калоянчев: БНТ със специална програма в чест на легендата