Главният прокурор Иван Гешев се похвали със снимка с европейския главен прокурор Лаура Кьовеши, направена в Люксембург. На кадърът, споделен в социалните мрежи, се вижда и новото попълнение в екипа на Гешев, а именно Бетина Жотева. Бившата представителка на СЕМ заема пост в дирекция "Публична комуникация" на Върховната касационна прокуратура.
Още: Жълт код за значителни валежи в девет области
Още: Кой има имен ден днес, 23 декември 2024 г. Честито!
"Година на успешно сътрудничество в рамките на европейското семейство и споделени приоритети. Поздравявам г-жа Кьовеши за решителността за защита интересите на европейските данъкоплатци", написа Гешев в социалната мрежа. На снимката са и зам.главният прокурор Десислава Пиронева.
🇪🇺 “EPPO - 1 YEAR IN ACTION: Towards resolving complexity and bringing added value” 👉 Година на успешно сътрудничество в рамките на европейското семейство и споделени приоритети. Поздравявам г-жа Кьовеши за решителността за защита интересите на европейските данъкоплатци. pic.twitter.com/QedBNuGz97
— Ivan Geshev (@IvanGeshevPG) June 1, 2022
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Иначе Европейската прокуратура е завела дела за измами с бюджета на ЕС, по които са наложени запори на имущество за 259 милиона евро, съобщи в същото време ведомството на Лаура Кьовеши по повод навършването на една година от началото на работата на новата европейска институция.
Прокуратурата на ЕС е получила 4006 сигнала за възможни нередности и е предприела 929 проверки. Повдигнати са 28 обвинения, по четири от тях са произнесени присъди, показват данните. Отбелязва се, че запорираното имущество е на стойност четири пъти по-голяма от годишния бюджет на Европейската прокуратура, пише в. "Сега".
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Уточнява се, че най-големият дял на подадените сигнали е от държавни институции (1921), следват съобщенията от частните организации (1841) и от институциите на ЕС (231). Често разследваните случаи засягат повече от една държава. Количеството на постъпващите данни е нееднакво и често е недостатъчно, се посочва в съобщението.
Европейската прокуратура отчита, че това ограничава възможностите за засичане и разследване на престъпленията, а така държавите не могат да възстановят средствата, с които е злоупотребено. По данни на прокуратурата на ЕС само от измами с ДДС годишните загуби за бюджета са между 30 и 60 милиарда евро. Особено в днешната икономическа обстановка е изненадващо, че все още трябва да се обяснява нуждата от решителна борба с организираната престъпност, добавя Европейската прокуратура.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Правилата за работата на прокуратурата на ЕС предвиждат новата европейска институция да се занимава със случаи, при които има съмнения за злоупотреби със средства от бюджета на ЕС - измами, корупция, пране на пари на стойност над 10 хиляди евро и трансгранични измами с ДДС на стойност над 10 милиона евро.