Чужденци ще получават право да придобиват българско гражданство по натурализация, ако са направили краткотрайни инвестиции в страната, решиха днес депутатите с промени в Закона за българското гражданство, приети на второ четене.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Условието е да са внесли в капитала на българско търговско дружество сума не по-малка от 1 млн. лв. за осъществяван от дружеството приоритетен инвестиционен проект, сертифициран по реда на Закона за насърчаване на инвестициите, или да са увеличили тази инвестиция до 2 млн. лева. Ако успеят да придобият български паспорти, членовете на семействата им също ще имат правото да кандидатстват за такива.
Предложенията са на депутата от ДПС Йордан Цонев, а при гласуването бяха подкрепени от ГЕРБ, но не и от коалиционния им партньор "Обединени патриоти". Друго условие е чужденците да са получили разрешение за постоянно пребиваване в страната преди не по-малко от една година.
"Предложението обхваща само инвестиционното гражданство, само тези, които по стария ред са били абсолютно изрядни и са поддържали инвестицията в разстояние от 5 години без да я изтеглят.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Те имат права да кандидатстват за гражданство, получили са постоянно пребиваване и предложението цели да предотврати възможността да съдят държавата за това, че са им отнети права, след като те са били добросъвестни по отношение на задълженията, които имат, нищо друго не цели. Кръгът е от около 60-70 инвеститора, които ако тръгнат да ни съдят, размерът на ден обезщетение ще е минимум 1 милион", заяви Йордан Цонев от ДПС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Партньорите на ГЕРБ от ВМРО обаче се обявиха против тези промени.
"Приемете моя отрицателен вот като една малка закачка, дълго време се говореше за продажба на паспорти, за продажба на гражданство, днес говорим за инвестиционно придобиване на гражданство и гласувах против защото това е едноинстанционно придобиване на гражданство и по своята същност е продажба на гражданство", заяви от парламентарната трибуна Милен Михов от "Обединени патриоти".
От правната комисия обясниха, че предложението е съгласувано с ресорните ведомства и службите. Въпросът е обаче дали отговаря на концепцията на ЕС да се спре с т.нар. златни паспорти - купуване на гражданство! Заради това от ЕК изпратиха специално писмо до България в края на октомври, 2020 година, с което Брюксел сигнализира, че е готов за отваряне на наказателна процедура.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини