Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ГЕРБ иска ограничаване на обжалването на екооценки за големи проекти

12 юли 2017, 19:00 часа • 1556 прочитания

Съдебният контрол върху оценката за въздействието върху околната среда (ОВОС) на обекти с национално значение да се осъществява само на една инстанция.

Това предвижда законопроект за промени в Закона за опазване на околната среда, внесен от трима депутати от ГЕРБ – Данаил Кирилов, председател на парламентарната правна комисия, бившия министър на околната среда Ивелина Василева и Станислав Иванов.

Припомняме, че именно опростяването на процедурите на инвестиционния процес бяха записани в програмата на правителството на ГЕРБ и "Обединените патриоти".

Според тях отпадането на касационния контрол върху решенията по ОВОС няма да е проблем, доколкото процедурата по издаването на тези решения включва много подробни съгласувателни процедури, обществено обсъждане и контрол.

Участието на обществеността е задължителна и съществена част от тази процедура на един по-ранен етап, пише в мотивите. А отпадането на касационния контрол ще позволи да се избегнат дългите и тежки процедури по обжалване, които забавят инвестиционните проекти.

От друга страна, експерти сочат, че решенията по ОВОС могат да имат и предварително изпълнение, независимо от обжалването.

В мотивите на вносителите се посочва:

С цел да се съкрати съществено времето за процедиране и влизане в сила на изграждането на обекти с национално значение и за да се избегнат дългите и тежки процедури на обжалване, считаме, че не е необходим касационен контрол, когато Оценката на въздействието на околната среда има за предмет обекти от национално значение, които са определени с акт на Министерския съвет за такива и са преминали всички съгласувателни процедури, който включва етапи по уведомяване на компетентните органи и засегнатото население, преценяване на необходимостта от ОВОС, извършване на консултации; определяне обхвата, съдържанието и формата на доклада за ОВОС, оценяване качеството на доклада за ОВОС, организиране обществено обсъждане на доклада за ОВОС, оценяване качеството на доклада за ОВОС, организиране на обществено обсъждане на доклада за ОВОС, вземане на решение по ОВОС, осъществяване на контрол по изпълнението на условията от решението по ОВОС. Всички тези етапи гарантират участието на обществеността и тя става задължителна и съществена част от процедурата за ОВОС.

Със законопроекта се въвежда “особено съдебно производство”, чиято цел е решенията по жалбите да бъдат издавани до шест месеца от тяхното депозиране. “Предлаганите промени гарантират спазването на публичността, като същевременно ускоряват влизането в сила на инвестиционните предложения, техните разширения или изменения", се посочва още в мотивите.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес