Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Генерал Боцев застава начело на армията ни

08 март 2017, 06:45 часа • 1169 прочитания

Официалната церемония по сдаването и приемането на длъжността "Началник на отбраната" ще се състои на 8 март в Министерството на отбраната. На нея досегашният изпълняващ длъжността началник на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов ще сдаде длъжността на ген. Андрей Боцев, предаде БГНЕС.

Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.

Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега

По-рано същият ден държавният глава и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Румен Радев ще удостои с висше офицерско звание "генерал-лейтенант" генерал-майор Андрей Боцев.

До рокадата на върха на военната пирамида се стигна, след като началникът на отбраната ген. Константин Попов на 2 декември миналата година подаде рапорт за освобождаване от военна служба. Няколко седмици по-късно, на 21 декември, на заседание на предишния кабинет, тогавашният премиер в оставка Бойко Борисов заяви, че с военния министър по това време са се разбрали „даже и да останем и да имаме право да номинираме началник на отбраната, по-правилно е като дойде новият върховен главнокомандващ той да си го избере”. Длъжността началник на отбраната се изпълняваше временно, до назначаването на титуляр, от вицеадмирал Емил Ефтимов, който е зам.-началник на отбраната.

Началникът на отбраната е най-старшият офицер с висше военно звание и е пряк началник на всички военнослужещи от въоръжените сили. Началникът на отбраната се назначава от президента по предложение на Министерския съвет за срок 4 години.

Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

Роденият в гр. Гоце Делчев генерал Андрей Боцев бе командир на най-големия от трите вида въоръжени сили – Сухопътните войски (СВ). Той на няколко пъти постави остро въпроси свързани с проблемите, които стоят пред тях. СВ са 53% от армията, но непопълненият им състав към средата на миналата година се изчисляваше на около 24%, макар да изпълняват близо 90% от поставените пред армията задачи. Ген. Боцев предупреди още тогава, че „ако не се реализира проектът за модернизация на Сухопътни войски, до 4-5 години те ще са на изчезване. По-меко казано ще остане само пехота”.

За разлика от проектите на другите два вида въоръжени сили – ВВС и ВМС, проектът за бойна машина на пехотата все още не е получил своята зелена светлина. Знае се, че той е за 238 машини – бойна бронирана и спомагателна техника за три батальонни групи. По първоначални прогнозни цени проектът е за около 1 млрд. лв., които ще се изплащат за няколко години в зависимост от финансовата рамка. Властта у нас миналата година вече даде зелена светлина на проекти за над 2 милиарда лева на ВВС и ВМС - за придобиване на нов тип боен самолет и на нов тип многофункционален модулен патрулен кораб.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес