Това лято ще бъде още по-работно. Това заяви пред bTV кметът на София Йорданка Фандъкова.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
"Грижата, инвестициите, които правим, показват ясно моето отношение към парковете и строителството в тях. Само преди няколко години никой не искаше да ходи в парковете, защото не се косяха. Сега почти няма място в парковете. Продължаваме това поддържане. Тази грижа означава да запазим това, което е останало от парковете и градинките в нашия град. Именно за това решихме, че трябва подробен устройствен план. В проекта има план за изграждане на нови обекти, които според мен няма нужда да се изграждат", каза още тя.
"Моят подход и ангажиментът, който съм поела, е да запазим историческите ценности на нашия град. Между 1997 година и 2005 година части от Борисовата градина или са били продадени, или са включвани в търговски дружества. В дейността на тези дружества се споменава хотелиерство и строителство. Опитвано е много пъти в Борисова градина да се строят хотели, за това искаме подробен устройствен план, за да избегнем подобно строителство", категорична е Фандъкова. "Не е лесно да направим частната собственост общинска. Това е битка. Ние ще я водим. За 4 обекта се работи да се възвърнат на общината и да не се отдават отново под наем. Вярвам и ще работя за това, да си върнем тези пространства", каза още тя. "Това е проект, който беше представен и се обсъжда публично. Всички можем да правим своите предложения, които ще се гласуват от общинските съветници", добави Фандъкова.
Още след като приключи срокът за подаване на становища по проекта за Подробен устройствен план (ПУП) стана ясно, че само в последните почти два дни са подадени около 300 становища и общо има 403. В социалната мрежа Facebook Гергана Пирозова от инициативата "Да спасим Борисовата градина" сподели, че е чиновници от район "Изгрев" са ѝ казали, че ще обработват становищата буквално до 25 юни вечерта. На 26 юни, от 17:30 часа в УАСГ предстои окончателното обществено обсъждане и не е ясно как за толкова кратък срок екипът на арх. Ковачев може мотивирано да отговори на всяко становище - още повече, че чиновниците са си говорили как просто ще сканират всяко становище, а няма да го обобщават и обработват. Заради това Пирозова, а и много ангажирани с темата граждани считат, че процедурата трябва да започне от самото начало и е абсурдно да се слага край на обсъжданията по такъв начин.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"