Скандалите около изложбата с фалшификати продължават. Пред Нова телевизия собственикът на платната обясни, че е бил сигурен, че притежава творба на Сирак Скитник, а не копие от корица на "Кама Сутра". Още поне 10 от платната в експозицията се оказаха фалшификати. Те вече са свалени от галерията и ще бъдат предадени на разследващите.
Още: Прогноза за времето - 27 декември (петък)
Още: Американски сайт за туризъм обяви Перперикон за европейския Мачу Пикчу
За да разпознаеш фалшификатите, се оказва, че не е нужно да имаш университетско образование, а само подходящото интернет приложение. Журналистът Емил Георгиев успява да „засече” две от рисунките-менте. С всяка следваща находка - въпросите на специалистите стават все повече.
"Въпрос номер едно - произходът на тези работи. Откъде идват в такова количество", каза бившият директор на Националната художествена галерия доц. Ружа Маринска.
"Платната са веществено доказателство и отиват в прокуратурата. В момента сме ги прибрали на сигурно място, за да не изчезнат", каза собственикът на колекцията Николай Неделчев.
Още: Най-важните новини за деня: 26 декември 2024 г.
Още: За политиката и за душата: Най-доброто от "Студио Actualno" за 2024 г. (ВИДЕА)
Платната, които днес са заменени с фото копия, Неделчев купил от столичен антиквар срещу цена от 3500 лева. "Изглеждаха напълно автентично, защото първо бяха подписани с много близки до истината подписи на авторите. Хартията беше състарена, в стил, близък до тези автори. Имаше и печати – на издателствата на Гео Милев", заяви рекламистът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кризата с тока продължава: 30-метрови дървета са повлекли електропроводи в Стара планина
Още: Близо 3 милиона лева достигнаха даренията след благотворителния концерт за „Българската Коледа"
Неделчев категорично отрича да е знаел, че рисунките са менте. И ако той се е заблудил, то едва ли фалшификата може лесно да мине през очите на изкуствоведите, смята бившият директор на Националната художествена галерия – доц. Ружа Маринска.
Проф. Ирина Генова, която е в екипа на изложбата, признава, че видяла част от рисунките само на снимка или през стъкло. "Ужасена съм от личната си некомпетентност по отношение на фалшифицирането на сертификати. Искам да разбера кой е създал това нещо и кои са хората, участвали в това нещо. По-важното е да се създаде дебатът за фалшификатите, защото това нещо трови цялата наша общност – и колекционери, и галеристи.