Приети преди два дни от Европейския парламент промени в директивата за огнестрелните оръжия налагат сериозни промени и в България. Заради тях МВР ще трябва да изгради национална система, която да осъществява мониторинг на всички видове огнестрелни оръжия в България. Под контрол и на отчет влизат всички деактивирани оръжия и оръжия с халосни патрони, част от автоматичните и полуавтоматичните оръжия. Системата ще бъде свързана и с аналогични в останалите страни от ЕС.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
И в момента според чл. 11 от Закона за оръжията и боеприпасите МВР трябва да води електронен регистър на оръжията, но разпоредбата не се спазва стриктно, коментира в. "Сега". Отделните дирекции не са свързани помежду си. Последната проверка на прокуратурата през 2014 г. за начина, по който се регистрират оръжия, показа драстични нарушения при водене на отчета за издадени разрешителни. Държавното обвинение установи тогава, че в полицейското управление в Свиленград например има 20 разрешителни с изтекъл срок, а полицията не е предприела нищо за отнемане на оръжията. Във Видин случаите бяха 40, в София - 23, като на 15 от притежателите не бяха известни адресите, а останалите се оказаха починали и оръжията отишли при техни наследници. В Кърджали случаите бяха 7, в Момчилград - 10.
При проверката беше установено, че служител по контрола на оръжията в Тетевен не само не притежавал компютърна грамотност, за да води електронен регистър за издадените разрешителни, но дори не бил в състояние да каже на колко души колко разрешителни за колко оръжия са издадени. В Ловеч също не бил създаден и не се водел електронен регистър. В преписките по издаване на разрешителните в Угърчин и Троян нямало данни как се извършва преценка, за да се разреши притежание на оръжие.
Редовни разрешителни за притежаване на оръжия в България са 211 486 - на фирми и граждани. Те притежават общо 340 583 броя пистолети, револвери, автомати, карабини, едноцевки, пушки помпи, картечни пистолети, комбинирани, полуавтоматични, ловни автомати, картечници, адаптори към тях и други огнестрелни оръжия. 122 455 от огнестрелните оръжия са за самоохрана, 13 300 - за охранителна дейност, за лов - 180 958, за спорт - 3856 и други - 2984, като в последната бройка влизат основно колекционерските оръжия.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Промените в евродирективата не обхващат полуавтоматичните оръжия за лов. Причината е, че оръжейните компании успяха да изключат тези оръжия чрез активно лобиране.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
"Директивата трябваше да се насочи главно към контрабандата на военно оръжие, защото атентатът в "Шарли Ебдо" беше извършен с босненски калашници, които бяха нелегално пренесени в Белгия и купени от черния пазар. Очакваме в бъдеще да има нови промени в тази директива, за военното оръжие", обяви евродепутатът от ГЕРБ Емил Радев, цитиран от пресофиса си.