Парите за градско развитие, които ще идват по наследника на досегашната оперативна програма "Региони в растеж", ще отидат основно за десет големи града в България. Това са казали на "24 часа" кметове, участвали в съвещание на Националното сдружение на общините в България (НСОРБ) в Правец.
Още: Най-важните новини за деня: 22 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
Новината всъщност е от зам.-министъра на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова. А градовете са: София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Плевен, Велико Търново, Благоевград и Видин
По друг приоритет на бъдещата оперативна програма ще се отпуснат пари за още 30 или 40 града. Колко точно ще са, зависи от промени в Закона за регионалното развитие, които ще определят дали населените места от тази категория трябва да имат над 30 хиляди жители, или може и да са по-малко.
Възможностите на новата оперативна програма ще са такива, че определени средства може да се акумулират и във фонд заедно с пари от други програми. Но тези средства ще се отпускат само за интегрирани проекти за развитие по определени показатели. Ще се получават средства за проекти за цялата територия на общината.
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Още: Рокади в БДЖ: Транспортният министър смени директора на железниците
Населените места, които не попадат в една от тези категории, ще получават средства по линия на Програмата за развитие на селските райони.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Внимание, студено": Жълт код за ниски температури в 19 области
Още: Мирослав Боршош към екскурзоводите: Вие сте едни от хората, които показват България пред света
В Югозападния регион за развитие двата града с финансиране ще са София и Благоевград. Имало още 6, които биха покрили критериите.