Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Евро или лев: Actualno.com събра вашите мнения (ВИДЕО)

28 март 2024, 21:00 часа • 8022 прочитания

В ситуация на политическа криза, в България се чуват все повече гласове на експерти, които твърдят, че се отдалечаваме от влизане в еврозоната. Дали обаче това е така? 

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

От Actualno.com решихме отново да проверим какво е мнението на хората по въпроса "За" или "Против" приемането на еврото като национална валута? ОЩЕ: Атанас Пеканов: През юни вероятно ще получим отрицателен доклад за еврозоната

Заедно с екипа ни обиколихме центъра на София и се допитахме до произволни граждани. Очаквано, мненията са разнопосочни. В нашата анкета, която няма представителен характер, коментарите, че е по-добре България да приеме еврото преобладават сред хората, които пътуват и казват за себе си, че поддържат сравнително приличен стандарт на живот.

Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти

Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?

Снимка: IStock

На другия полюс, че България трябва да запази лева, са възрастни хора, които смятат, че цените ще поскъпнат при промяна на валутата. Все пак не липсват и мнения на граждани, които са убедени, че трусове в преходния период при смяната на лева с евро няма да има.  

Припомняме ви, че с влизането на страна ни в Европейския съюз през 2007 година, ние се съгласяваме с условията на Договора от Маастрихт, който задължава всички страни членки на ЕС, с изключение на Дания, да приемат еврото като своя официална валута, без да има посочени срокове за това.

Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.

Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)

За да се присъедини към еврозоната, всяка една страна трябва да изпълни следните правни и икономически критерии:

  • бюджетен дефицит под 3% от БВП;
  • държавен дълг под 60% от Брутния вътрешен продукт (БВП) т.е. да дължиш най-много 60% от това, което произвеждаш като икономика;
  • инфлацията за 1 година, преди да бъде прегледана за влизане в еврозоната, да не е по-висока с 1,5% спрямо тази на трите държави в еврозоната с най-ниска инфлация за изследвания период от време.

Всяка държава има свободата да разработи сама стратегии за изпълнение на условията. 

А какви бяха мненията на хората и какво ще стане ако приемем еврото - вижте в репортажа: 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Александра Йошева
Александра Йошева Отговорен редактор
Новините днес