Не мога да отговоря какво означава салам "Бургас". На пазара цари абсолютен хаос - зад този бранд не стои никаква рецепта.
Това обяви председателя на Българската национална асоциация "Активни потребители" Богомил Николов. Поводът е проведено изследване на 25 салама на пазара от страна на асоциацията.
"От двадесет и пет салама съставките варират от 7 до 23 броя. Всъщност оригиналната рецепта включва четири съставки - 60% свинско меса, 40% говеждо месо, сол, черен пипер и натриев нитрит", каза Николов пред bTV.
Експертите са открили и кои са най-нетипичните съставки в шпековите салами - птиче месо, свински сърца, свински хемоглобин, картофено нишесте, целина, концентрат от червено цвекло и др.
ОЩЕ: Троянската луканка става защитен специалитет в ЕС
Други акценти в изследването на асоциацията са свързани с оригиналния произход на рецептата.
"Шпековият салам с името Бургас е част от комунистическото минало на България. Както и много други останки от историята, той се е превърнал в легенда и провокира носталгични асоциации. Ако мислите, че това определение е пресилено, то как тогава може да се обясни, че само в търговските вериги намерихме лесно 25 марки от различни производители, носещи името на Бургас, а вероятно сме пропуснали поне още толкова", пишат от асоциацията.
Рецептата за този колбас е разработена някъде в миналото, когато приготвянето на салами е централизирано в големите областни предприятия. Оригиналният производител е Родопа-Бургас, която печели признания за продукта си. Сега пазарът е затрупан от колбаси с "Бургас" в името им. Всички те слабо си приличат по външен вид, вкус и консистенция.