Предложеният антикорупционен закон и записаната в него процедура за избор на председател и членове на новата комисия за борба с корупцията, позволяват управляващото мнозинство да получи пълна доминация в състава на органа.
Още: Прогноза за времето - 2 февруари 2025 г. (неделя)
Още: Най-важните новини за деня: 1 февруари 2025 г.
Това се казва в становище на неправителствената организация Фондация „Антикорупционен фонд“, изпратено до медиите.
Припомняме, че според внесения от Министерски съвет законопроект председателят на комисията ще се избира с обикновено мнозинство от Народното събрание.
"АКФ подкрепя усилията за противодействие на корупцията по високите етажи на властта, вклчително чрез повишаване капацитета и ефективността на органите за противодействие на корупцията", пише в документа. Според него съществуващата към този момент институционална и законодателна рамка не дава гаранции за удовлетворителни резултати в противодействието на корупцията.
Още: МВнР с подробности за срещата на консула с българите от кораба "Вежен"
Още: Представител на българските власти се е качил на кораба "Вежен"
"Обединяването, основано на принципи и на функционален анализ, на част от органите в единен антикорупционен орган или орган за интегритет би могло да повиши качеството на извършваната превантивна и разследваща дейност", пише в становището.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Месечна прогноза за времето за февруари 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: АЕЖ иска Киселова да накаже Хамид заради обидите към Ваклинов
Като основно възражение към предложения проект, НПО-то посочва механичното съчетаване под една институционална структура (Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество) на твърде различни по естеството си функции и дейности – административно-наказващи, установителни, оперативно-издирвателни, аналитични и превантивни.
От гледна точка на функционалния анализ, е оправдано в един орган да съчетани функциите по проверка на имуществените декларации (досега осъществяване от специализирано звено на Сметната палата), установяването на конфликт на интереси (осъществявани от Комисия за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси), както и функциите по анализ и превенция на корупцията (Център за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност към Министерския съвет).
"По този начин би могъл да се изгради единен орган за интегритет с много ясни функции и правомощия", категорични са от фондацията.
Още: България, Китай и 1 февруари: Общото между нас - почит към жертвите на комунизма (ВИДЕО)
Още: Кой има имен ден днес, 1 февруари 2025 г. Честито!
Според тях предложената процедура за избор на председател и членове на комисията съдържа един изначален дефект – избор с обикновено мнозинство от Народното събрание, което според тях позволява управляващото мнозинство да получи пълна доминация в състава на органа.
За да се преодолее този дефицит са възможни алтернативни решения в две посоки, смятат от неправителствената организация:
1) изборът да се извършва с квалифицирано мнозинство – 2/3 или 3/5 от всички народни представители – това предполага постигане на висока степен на съгласие около кандидати, които имат безспорни професионални качества и интегритет, признати отвъд политическите разделения;
2) изборът на членове да се извършва от различни конституционни органи – от НС, от президента и от Министерския съвет, каквато е практиката в други съществуващи органи (КОНПИ, КПУКИ, Комисия за защита от дискриминация). По този начин ще се гарантира по-висока независимост на органа от временната политическа конюнктура.