Състоянието на реките в България не е много добро. Има различни мерки, които трябва да се приложат в спешен порядък така, че ние да не загубим тези основни функции на реките като самопречистване и биологично разнообразие. За другите проблеми има нужда от много дългосрочна работа на цял спектър от институции. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” Любомир Костадинов от природозащитната организация WWF.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Той добави: „Ние не сме толкова богати на реки и водни ресурси и за съжаление всякакви отрицателни намеси в реките имат доста силен ефект, тъй като поради тази ограниченост на ресурса ние трябва да бъдем изключително внимателни. Състоянието към днешна дата е различно по различните критерии – химическо състояние, морфологични изменения, като ние основно акцентираме върху тези морфологични изменения”.
Проблематиката със замърсяването, било то химично или с твърди битови отпадъци, е по-позната на обществото. От друга страна решението лежи предимно в общините и големите емитери на замърсяване.
„В този смисъл там е ясно какво трябва да се направи и има разбиране, че трябва да се направи и се надяваме, че ще се върви в тази посока. Затова ние обръщаме внимание на проблемите, които са свързани най-вече с това реките да функционират като естествени, както знаете не всяка течаща вода има функциите на река. Ние се опитваме да насочим вниманието именно към това какво е естествена река и насочване на вниманието какво е това речна растителност, която бива доста варварски изсичана в едни прикрити мероприятия за поддържане на речни корита, а всъщност става въпрос за нужда от дърводобив, който е на границата на законното и проблемите само се натрупват”, каза още Костадинов.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)