Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерт: Република Илинденска Македония (РИМ) ще е провокация към Италия

20 май 2018, 11:48 часа • 2467 прочитания

Не е удачно името Република Илинденска Македония, чиито инициали РИМ могат да пратят грешни индикации към Италия. Това каза Доц. д-р Александър Гребенаров, председател на Македонски научен институт, във връзка с информацията, че възможен вариант за името на Македония е Илинденска Македония.

„Искам много за малко да се върна на другите предложения, които преди два-три месеца бяха пет: Северна, Горна, Нова, Вардарска и Република Македония. Ще припомня и становището на българската държава, изразено чрез обществениците и управляващите ни дейци, че най-удачна форма е Република Македония. Така както ние сме признали тази държава преди 26 и повече години. В договорите и декларациите и всички възможни документи тя фигурира именно под това наименование - Република Македония“, каза доц. Гребенаров.

Той обърна внимание, че инициалите на Република Илинденска Македония са РИМ.

„В рамките на шегата искам кажа, че не знам дали днешна Италия, а и нейните общественици и учени няма да кажат, че се краде от историята им с инициалите РИМ“, коментира той.

Името Илинденска Македония е посегателство върху българската история, но по-важно е кой Илинден ще бъде в основата, заяви още той.

„Убеден съм, че до каквото и да се допрем като извод и извор от епохата на Илинден – летописи, дневници, писма - няма други чувства освен български. Няма друг език, на който да са си говорили и на който да си писали дейците, освен български. Нямало е друга идея, освен освобождение на македонските българи от османско робство и евентуално бъдещо присъединяване на Македония към България. Това ще бъде едно преиначаване на историята, ако се приеме това име“, коментира той, цитиран от Фокус.

Според него това е опит една част от Илинденско-Преображенското въстание да се обособи от българската история.

Доц. Гребенаров посочи, че за него е по-важно какво значи Илинденска Македония и кой Илинден ще бъде в основата, за да се нарича така държавата.

„Предполагам, че се визира Илинден от 1903 г., но по-удачен вариант е 2 август 1944 г., като датата не е случайна. Първото антифашистко събрание за народно освобождение на Македония е свикано точно на 2 август 1944 г. от Инициативен комитет. Тогава се взема решение да се обяви бъдещата демократична държава Македония. Председателят на това заседание е Ченто – лицето и дееца, който след няколко години ще попадне в дългогодишен затвор и тежки перипетии в по-нататъшната си съдба“, каза доц. Гребенаров.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес